Jeżeli właśnie kończysz budowę wymarzonego domu jednorodzinnego, to musisz wiedzieć, że do zamieszania w budynku konieczne jest formalne zakończenie budowy oraz złożenie zawiadomienia do Wojewódzkiego lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Następnie odbywa się techniczny odbiór formalny przez uprawnione osoby. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane do dopełnienia formalności oraz jak może pomóc Ci sprawdzona firma Krispol!

Formalności związane z odbiorem technicznym budynku

Moment, kiedy wszystkie prace budowlane Twojego wymarzonego domu jednorodzinnego są już zakończone jest niesamowitą chwilą, kiedy czeka się już tylko na przeprowadzkę. Aby móc się cieszyć z możliwości zamieszkania w nowym domu konieczne jest  uzyskanie technicznego odbioru budynku, w czym może pomóc Ci doświadczona i sprawdzona firma Krispol Krystian Witek z Krakowa, zajmująca się nadzorami różnych inwestycji budowlanych. Aby móc uzyskać stosowne pozwolenie na zamieszkanie w domu, należy złożyć do Wojewódzkiego lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zawiadomienie o zakończeniu prac budowanych. Do tego dokumentu trzeba dołączyć wiele zaświadczeń i protokołów. Następnie trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż Inspektor ma 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu i przedstawienie ewentualnych zastrzeżeń.

Zazwyczaj po 7 dniach od daty złożenia wniosku, do właścicieli domu zostaje wysłane specjalne zawiadomienie z wyznaczoną datą kontroli na placu budowy przez osoby upoważnione, posiadające odpowiednie uprawienia. Trzeba wtedy być obecnym na miejscu, aby móc pokazać wybudowany dom. Specjaliści sprawdzą czy budynek mieszkalny jest zgodny z projektem oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W załatwieniu wszystkich formalności pomogą Ci specjaliści z firmy Krispol, którzy posiadają uprawnienia do oględzin domów oraz potwierdzą zgodność wykonanych prac z projektem. Można również skorzystać z usług tej firmy na etapie budowy domu i wynająć kierownika, który zaopiekuje się przebiegiem wszystkich prac. Oględziny przez Inspektora kończą się sporządzeniem protokołu kontrolnego, a następnie wydaniem pozwolenia na użytkowanie.

Jakie dokumenty są potrzebne do odbioru domu?

Do zawiadomienia o zakończeniu budowy przedkładanego do Inspektora, załączyć trzeba następujące dokumenty, do których zalicza się przede wszystkim: dziennik budowy a także inwentaryzacja powykonawcza sporządzona przez geodetę. Ponadto, niezbędne jest także oświadczenie kierownika budowy potwierdzające, że obiekt jest zgodny z obowiązującymi przepisami oraz protokoły odbioru wszystkich przyłączy, w tym kanalizacyjnego, wodociągowego oraz gazowego. Jeżeli na danej działce nie można przyłączyć się do ogólnej sieci kanalizacyjnej czy gazociągu, ze względu na lokalizację np. na terenach wiejskich, konieczne są stosowane dokumenty od szamba, domkowej czyszczalni ścieków czy też zbiornika na gaz, które są wydawane przez firmy zajmujące się ich montażem.

Do odbioru domu konieczne są także: protokół odbioru pionów wentylacyjnych oraz kominów spalinowych, a także potwierdzający stan instalacji gazowej. Ostatnią formalnością, o której trzeba pamiętać, po oficjalnym zakończeniu budowy oraz uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, konieczne jest jeszcze załatwienie formalności związanych z nadaniem budynkowi numeru porządkowego, który powinien zostać umieszczony w widocznym miejscu na ścianie domu lub ogrodzeniu. Po przebrnięciu przez te wszystkie formalności, można wreszcie cieszyć się z przeprowadzki i mieszkania w nowym, wymarzonym domu.