Zakup domu jednorodzinnego z rynku wtórnego to bardzo wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić wiele czasu i nerwów na samym procesie budowy. Nie dziwi zatem fakt, że nieruchomości tego typu każdego roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak skorzystać z usług doświadczonego rzeczoznawcy, który oceni, w jakim stanie technicznym znajduje się budynek. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Czy niska cena zawsze oznacza doskonałą okazję?

Inwestorzy zainteresowani zakupem domu z rynku wtórnego, z pewnością zdążyli już zauważyć, iż istnieją pewne różnice pomiędzy ceną niską, czyli atrakcyjną, a niższą niż średnia wartość rynkowa. I tak jak w pierwszym przypadku rzeczywiście można mieć nadzieję, że udało się trafić na okazję idealną, tak w drugiej sytuacji należy mieć się na baczności. Dlaczego? Bardzo tanie domy to w zdecydowanej większości przypadków obiekty nadające się do generalnego remontu, który w przypadku tego typu nieruchomości znacząco różni się od prac remontowych np. w mieszkaniu. Mowa tutaj nie tylko o ewentualności wymiany posadzek, malowania ścian czy zakupu nowych mebli.

Jeżeli wskutek wieloletniej eksploatacji lub błędów popełnionych już na etapie budowy uszkodzeniu uległy fundamenty lub elementy więźby dachowej, to przyszłe wydatki należy liczyć w dziesiątkach lub nawet setkach tysięcy złotych. Jako że niska cena potrafi skusić, podczas oglądania domu warto skorzystać z usług specjalistów od wyceny nieruchomości, którzy spojrzą na wszystko znacznie bardziej obiektywnie. Fachowcy zajmą się m.in. sprawdzeniem konstrukcji, instalacji, parametrów termoizolacyjnych czy stolarki otworowej. Jakie niesie to ze sobą korzyści?

Ocena techniczna nieruchomości – bilans zysków i strat

Konieczność przeprowadzenia remontu w domu z rynku wtórnego dla wielu osób nie jest niczym nieoczywistym. Rzadko kiedy udaje się znaleźć nieruchomość, która idealnie wpisywałaby się w oczekiwania inwestorów pod każdym względem. Jednakże sprawą, na której trzeba skupić się w pierwszej kolejności, jest wstępne oszacowanie koniecznych do poniesienia wydatków. Jak to zrobić, kiedy nie dysponuje się ani odpowiednio usystematyzowaną wiedzą, ani umiejętnościami pozwalającymi na rzetelne wykonanie oceny stanu technicznego budynku?

Tutaj z pomocą przychodzą fachowcy z firmy Posesja Bis, którzy oferują wykonanie profesjonalnego kosztorysu. Zamieszczone w nim informacje pozwalają określić, czy inwestycja w ogóle jest opłacalna. Wyróżnione zostają zarówno największe plusy danej nieruchomości, jak i jej minusy. Dzięki takiemu podejściu prawdopodobieństwo nietrafnego ulokowania swojego majątku spada de facto do zera. Klienci nie muszą obawiać się także tego, że ich ufność zostanie wykorzystana przez nieuczciwego sprzedawcę lub agenta nieruchomości.