Domy szkieletowe, potocznie zwane kanadyjskimi od dawna są powszechnym rozwiązaniem w sferze domów jednorodzinnych w Ameryce Północnej. Coraz częściej decydujemy się też na ich budowę w naszym kraju. Do głównych zalet tych konstrukcji zaliczyć możemy niski koszt oraz szybkość, z jaką one powstają. Warto zatem rozważyć tę opcję podczas planowania budowy domu.

Budowa domu kanadyjskiego

Podstawą trwałości i funkcjonalności domu jest jego wykonanie. Tyczy się to nie tylko domów szkieletowych, ale wszystkich konstrukcji budowlanych. Pamiętać jednak musimy, że pomimo wielu zalet domy kanadyjskie wciąż nie są dominującym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym i dlatego większą uwagę musimy przywiązać do wyboru firmy budowlanej, której powierzymy budowę takiego domu. Warto skorzystać z usług producenta domów drewnianych, który specjalizuje się w domach szkieletowych właśnie, takiego jak Construction w Zamościu. Mamy wówczas gwarancję, że zarówno zastosowane technologie, jak i materiały są odpowiednio wysokiej jakości.

Niezwykle istotne jest tu wykorzystanie odpowiedniego rodzaju drewna. Musi ono mieć gęste słoje, a także zostać wysuszone komorowo oraz ostrugane czterostronnie. Materiał odpowiedniej jakości bez problemu znajdziemy w każdym polskim tartaku.

Problemy wynikające z błędów podczas budowy nie różnią się zanadto od zagrożeń obecnych w tradycyjnych domach murowanych. Do pęknięć płytek oraz tynków nie dojdzie, jeśli szkielet zostanie właściwie postawiony i usztywniony. Poszczególne elementy pracują wówczas w minimalnym zakresie, a przyczyną uszkodzenia okładzin może być niepoprawny montaż.

Atuty domu szkieletowego

Wymienić możemy kilka zalet, dla których warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego. Pierwszą jest wytrzymałość domu kanadyjskiego uwarunkowana zastosowaniem materiałów wysokiej jakości i poddanych właściwej obróbce. Konieczne jest też zastosowanie środków impregnujących do drewna w celu zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych.

Sama budowa przebiega szybko i jest tańsza niż budowa tradycyjnego domu murowanego.  Nie potrzeba tu mocnych fundamentów ze względu na lekkość konstrukcji budynku, co pozwala obniżyć koszty realizacji. Nie potrzeba tu też przerw technologicznych, dzięki czemu dom może zostać ukończony w czasie trzech miesięcy.

Ważną zaletą domów szkieletowych jest ich energooszczędność. Izolacja cieplna wykonana z wełny mineralnej w połączeniu z higroskopijnymi właściwościami  drewna pozwala stworzyć w pomieszczeniach optymalny mikroklimat. Pamiętajmy jednak, że wnętrze równie szybko się ochładza, co ogrzewa. Koszty eksploatacji możemy obniżyć, stosując ogrzewania powietrzne, zrezygnować natomiast powinniśmy z ogrzewania podłogowego. Ponadto domy kanadyjskie mają ekologiczny charakter, co ma obecnie coraz większe znaczenie.