Lakierowanie to jedna z najbardziej popularnych metod, stosowana w ramach wykańczania drewnianych podłóg. Takie rozwiązanie pozwala na solidne zabezpieczenie drewna przed codzienną eksploatacją. Lakierowanie jest również istotne pod względem estetyki, bowiem naturalnie i efektownie odbija dzienne światło, a sama podłoga staje się piękną ozdobą danego wnętrza.

Zalety lakierowania podłóg

Jedną z podstawowych zalet parkietu lakierowanego jest łatwość utrzymania go w czystości. Lakierowane podłogi nie wymagają licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Często wystarczy jedynie przemyć powierzchnię, do czego używa się odpowiednich środków. Należy pamiętać, że jeśli do mycia lakierowanej podłogi używamy mopa, nie może on być zbyt mokry. Pokryte lakierem deski stają się gładkie i odporne na zabrudzenia. Warto również wiedzieć, że drewno to tworzywo, które zachowuje swoją naturalną barwę, dlatego widoczna jest pełna struktura jego usłojenia. To sprawia, że nie musimy się martwić o wniknięcie zabrudzeń w strukturę drewna. Aby lakier całkowicie spełniał swoje funkcje, zaleca się sięganie po matowe lub półmatowe lakiery.

Reasumując, lakierowane podłogi są odporne na zabrudzenia, a ponadto są tanie i łatwe w konserwacji. Lakierowanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Firma Fagus Parkiety i Podłogi Drewniane proponuje szeroki zakres usług, związanych z drewnianymi panelami i podłogami. Oferuje montaż, naprawę oraz renowację desek warstwowych dębowych, wykończonych lakierem lub olejem. Produkty w asortymencie Fagus są idealne do stosowania w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. W ofercie znajdziemy także deski i parkiety z litego drewna, deski tarasowe, listwy przypodłogowe, a także chemię parkieciarską od renomowanych producentów, takich jak Mapei, Wakol, Uzin, Saicos, Osmo i Deva. Firma Fagus przygotowała dla swoich Klientów także usługi parkieciarskie, w tym przygotowanie podłoża, montaż podłóg oraz cyklinowanie i opisywane w artykule lakierowanie podłóg.

Pielęgnacja lakierowanych podłóg

Pielęgnacji podłogi lakierowanej można podzielić na czynność codzienną, jak i te okresowe. W obu przypadkach zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów, przeznaczonych do tego rodzaju podłóg. Pierwsza konserwacja lakierowanej podłogi powinna mieć miejsce dwa tygodnie od wykonania tego typu wykończenia. Środek, który używany jest do konserwacji, ma na celu przedłużenie czasu użytkowania powłoki lakieru, a dodatkowo jego celem jest nabłyszczenie powierzchni. Powierzchnię trzeba oczyścić i odpylić, co ma znaczy wpływ na ogólny stan podłogi. Takie rozwiązanie niweluje również drobne zarysowania.

Konserwację lakierowanej podłogi powtarzać najlepiej co około pół roku. Codzienna pielęgnacja będzie opierać się na zamiataniu bądź odkurzaniu, stosując specjalne szczotki przeznaczone do parkietu. Zbyt twarda szczotka może uszkodzić lakierowaną powierzchnię.

Celem układania drewnianych podłóg, w tym też lakierowanych, jest ich trwałość, na co ogromny wpływ ma stosowanie filcowych podkładek pod nóżki mebli, które uchronią powierzchnię przed zarysowaniem.