Stoły montażowe to niezbędne wyposażenie poszczególnych stanowisk linii technologicznej przeznaczonej do produkcji stolarki okiennej. Wśród innych elementów konieczne są również ergonomiczne stanowiska do zakładania uszczelek. Łącząc możliwość właściwego podparcia elementu ze swobodnym manipulowaniem jego położeniem, skracają czas potrzebny na osadzenie uszczelki, a przy tym chronią ramę i skrzydło przed uszkodzeniem.

Dlaczego parametry stołów roboczych do produkcji okien są tak ważne? 

Wymagania wobec stolarki okiennej, zarówno jeśli chodzi o parametry techniczne, jak i kwestie związane z walorami użytkowymi i estetyką są coraz wyższe. Liczy się nie tylko energooszczędność i zdolność tłumienia hałasu, ale także łatwość obsługi w tym możliwość korzystania z takich funkcji jak mikrowentylacja, czy precyzja działania zamontowanych klamek. Dla trwałości i możliwości długiego użytkowania okien, drzwi balkonowych lub tarasowych istotne znaczenie mają dobrze dobrane oraz prawidłowo zainstalowane uszczelki – zauważa przedstawiciel firmy GK Product, która specjalizuje się w wytwarzaniu urządzeń do produkcji okien.

Procesy wytwarzania stolarki budowlanej wymagają możliwie wygodnego w użyciu i efektywnie działającego sprzętu. Każdy etap produkcji okien i drzwi ma swoją specyfikę i sprzęt, który jest w nim wykorzystywany, musi dobrze odpowiadać potrzebom, tak, by z jednej strony skracać czas konieczny na wykonanie niezbędnych operacji, z drugiej dobrze chronić wszystkie gotowe elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi – możliwymi zarysowaniami czy wgnieceniami powierzchni ramy. Dla przyspieszenia poszczególnych procesów technologicznych stosuje się specjalne stoły robocze przystosowane do pracy na konkretnych stanowiskach – od zgrzewania ram, przez montaż okuć, zakładanie przeszkleń i uszczelek, aż po ostateczne sprawdzenie właściwego działania całości.

Wśród kolejnych czynności przy produkcji drzwi i okien znajduje się montaż uszczelek. Ich znaczenie dla właściwości okna trudno przecenić. Zamontowane najczęściej zarówno w ramie, jak i w skrzydle, sprawiają, że przez szczeliny niezbędne do płynnego otwierania i zamykania skrzydeł nie przedostaje się zimne powietrze. Ze względu na to, że uszczelki są wykonane ze stosunkowo miękkich elastomerów, tłumią one również powstające wibracje, znacznie ograniczając poziom dobiegającego z zewnątrz hałasu. Ponieważ materiały, z jakich są wyprodukowane, np. silikon czy syntetyczny kauczuk są dobrymi izolatorami, uszczelki są w stanie skutecznie powstrzymywać utratę ciepła

Czym charakteryzują się stoły obrotowe do montażu uszczelek?

Stoły robocze przeznaczone do montażu uszczelek, podobnie jak inne konstrukcje tego typu powinny gwarantować bardzo dobrą stabilność. Muszą oferować wsparcie dla skrzydeł i ram podczas osadzania uszczelek, a także pozwalać na łatwe dopasowanie do różnych rozmiarów produkowanych elementów. Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego efektu jest wyposażenie stołu w wysuwane teleskopowo ramiona, tworzące krzyżak, gwarantujący optymalne wsparcie i sztywność powierzchni roboczej. Dla ochrony elementów przed uszkodzeniem w obrotowych stołach roboczych stosuje się rozwiązania umożliwiające uniknięcie zarysowań oraz uszkodzeń. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest pokrycie zewnętrznych części ramion grubym i miękkim filcem. Plusem jest możliwość regulowania położenia blatu roboczego przez jego podnoszenie lub opuszczanie, co ułatwia dopasowanie wysokości do innych części składowych linii produkcyjnej, pozwalając na wygodniejszy transport elementów.

Dla maksymalnego skrócenia czasu potrzebnego na zainstalowanie uszczelek w stołach roboczych tego rodzaju są stosowane mechanizmy obrotowe, pozwalające na pełną 360-stopniową rotację blatu w płaszczyźnie poziomej. Dzięki tej możliwości pracownik zakładający uszczelki, nie musi zmieniać swej pozycji przemieszczając się wokół montowanego elementu, tym bardziej że wymagałoby to ciągłego przemieszczania podajnika uszczelek. Dla zwiększenia wygody i ergonomii dobry stół roboczy do montażu uszczelek może być również wyposażony w obrotowe kółka, które dzięki hamulcom można unieruchomić w wybranym miejscu. Daje to możliwość dopasowania powierzchni roboczej za pośrednictwem ramion i pozwala na łatwą zmianę położenia całego urządzenia.

Przy korzystaniu ze sprzętu do produkcji okien ważne są dodatki pozwalające na lepsze zorganizowanie stanowiska pracy. W przypadku stołu obrotowego do montażu uszczelek takim przydatnym uzupełnieniem może być spora i stabilna półka pozwalająca na przechowywanie podręcznych narzędzi. Dzięki niej potrzebne przyrządy zawsze są pod ręką, nie ma również obawy, że pozostawione w przypadkowym miejscu uszkodzą któryś z elementów ramy czy skrzydła.