Wybór materiału na pokrycie dachu płaskiego jest zdecydowanie bardziej ograniczony niż w przypadku spadzistych. Montaż papy termozgrzewalnej stanowi najbardziej popularną metodę ze względu na nieuciążliwe metody układania, a także jej właściwości ognio- i wodoodporne. Produkt jest bardzo często modyfikowany za pomocą elastomerów, które nadają mu dodatkowej sprężystości oraz trwałości.

Właściwości papy termozgrzewalnej

Na ogóle tego typu pokrycie dachowe jest modyfikowane za pomocą polimerów. Mogą one zawierać jedne z dwóch rodzajów elastomerów. Najczęściej stosuje się SBS, który odpowiada za odpowiednią przyczepność do podłoża oraz elastyczność. Druga możliwość to APP, które zaleca się do pokrycia dachowego na terenie przemysłowym, ponieważ są odporne na działanie soli nieorganicznych, a także kwasów. Zastosowanie tego typu dodatków pozwala na stosowanie pap termozgrzewalnych na dachach płaskich, jak również fundamentach. Wszystko dzięki właściwościom hydroizolacyjnym. Ponadto każdy pas produktu posiada fabrycznie przygotowaną zakładkę, która usprawnia ułożenie poszczególnych części oraz ich trwałe połączenie.

Zastosowanie i montaż papy termozgrzewalnej

Produkt może być wykorzystany na dwa sposoby. Pierwszy stanowi utworzenie podkładu izolacyjnego przed wilgocią. Najczęściej stosuje się go do uszczelnienia poszycia pod gontami bitumicznymi lub dachówkami. Drugi to po prostu wierzchnia powłoka krycia dachu, która może być układana zarówno wielo-, jak i jednowarstwowo.

Choć układanie papy termozgrzewalnej nie należy do trudnych czynności, lepiej powierzyć takie zadanie specjalistom, aby mieć pewność, że zostanie ona zamontowana prawidłowo i bez uchybień. Takie usługi oferuje na przykład firma dekarska Seweryna Widulińskiego z Kłodawy w województwie lubuskim. Arkusze układa się w sposób, który umożliwia swobodne spływanie wody z wyższego punktu konstrukcyjnego dachu do niższego. Nowoczesne papy mocuje się także za pomocą palnika, poddając jego działaniu podłoże i arkusz na całej szerokości.

Zalety papy termozgrzewalnej

Największym atutem pap termozgrzewalnych jest łatwy sposób ich montażu. Wyklucza on korzystanie z lepiku, którego przygotowanie oraz nałożenie na poszycie zajmowało dużo czasu, a dodatkowo stwarzało ryzyko ubrudzenia elewacji. Ponadto produkt wykazuje właściwości ognio- oraz wodoodporne. Ich stopień zależy jednak od indywidualnych parametrów gwarantowanych przez producenta. Cechuje się także wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, a dodatkowo przez wiele lat może pozostać w nienaruszonym stanie i nie wymagać prac konserwacyjnych. Jej niewielki ciężar nadaje się do wszystkich dachów o delikatnej więźbie.