Centralne ogrzewanie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domów i mieszkań. Projekt i wykonanie takiej instalacji nie należy wcale do prostych zadań. Wymaga przede wszystkim dużej wiedzy, dokładności oraz dbałości o detale. W dzisiejszym artykule poruszymy kilka kluczowych kwestii związanych z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania. Podpowiemy Wam również jakich błędów powinniście unikać.

Dlaczego tak ważne jest obliczanie strat ciepła?

Jeśli wydaje się Wam, że obliczając straty ciepła, możecie pomylić się tylko w jedną stronę, to jesteście w błędzie. Niedoszacowanie strat ciepła spowoduje, że w poszczególnych pomieszczeniach będzie zbyt niska temperatura. A co w przypadku, jeśli przeszacujecie prognozowane straty ciepła? Przede wszystkim będzie to odczuwalne w koszcie zakupu urządzeń o wyższej wydajności. Ponadto cała instalacja będzie wtedy pracować powyżej swojego optymalnego poziomu. To z kolei wpłynie na większe tempo zużywania się poszczególnych podzespołów instalacji. W konsekwencji obniży się sprawność całego układu. Oprócz tego wyraźnie wzrosną koszty paliwa oraz emisja szkodliwych substancji.

Co powoduje zły dobór grzejników?

Ważną kwestią podczas projektowania instalacji centralnego ogrzewania jest wybór grzejników, które będą dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Tu również kłania się planowana wydajność systemu, którą oblicza się m.in. na podstawie analizy prognozowanych strat ciepła. Zbyt mały grzejnik nie zapewni optymalnej wydajności i nie będzie w stanie dostarczyć wymaganej ilości ciepła. Z dwojga złego już lepiej wybrać grzejnik o zbyt dużej mocy. Warto podkreślić, że nieprawidłowo dobrane grzejniki stwarzają problemy z regulacją instalacji. Jeśli nieprawidłowy dobór będzie dotyczył tylko części grzejników, to poprawna regulacja instalacji stanie się w zasadzie niemożliwa.

Dlaczego warto obliczać przepływy wody?

Elementem, który warunkuje poprawne działanie całej instalacji, jest optymalna prędkość przepływu wody. Jeżeli będzie ona zbyt duża, to z elementów regulacji zaczną dochodzić dokuczliwe hałasy. Charakterystyczny szum będzie zlokalizowany w okolicach zaworu przy grzejniku.

Na co wpływają czujniki temperatury?

Ważnym elementem, jaki powinno posiadać centralne ogrzewanie, są czujniki temperatury. Bardzo istotne jest ich prawidłowe rozmieszczenie. Muszą się one znaleźć w tzw. miejscach reprezentatywnych dla całego budynku. Jeżeli umieścicie je w punktach, które generują dodatkowe zyski ciepła (miejsca doświetlane promieniami słonecznymi, znajdujące się blisko kominka), doprowadzi to do zbyt szybkiego wyłączania kotła a w konsekwencji do niedogrzania. Jeśli umieścicie czujniki w sąsiedztwie drzwi wejściowych, gdzie panuje niższa temperatura, doprowadzi to do regularnego przegrzewania pomieszczeń.

Dlaczego tak ważna jest izolacja rur?

Wykonując projekt instalacji CO, należy zadbać o właściwą izolację rur. W systemach ogrzewania wysokotemperaturowego rolę izolacji spełnia wełna mineralna. Nie należy do tego celu stosować otuliny wykonanej z pianki polietylenowej. Co prawda pianka jest tania i prosta w montażu, ale niestety topi się pod wpływem wysokiej temperatury.

Na czym polega próba szczelności?

Stemplem, który potwierdza prawidłowe działanie instalacji, jest próba szczelności. Bezwzględnie należy ją przeprowadzić, jeśli instalacja obejmuje także ogrzewanie podłogowe. Sprawdzenie szczelności polega na napełnieniu instalacji wodą oraz obserwacji ciśnienia w układzie. Spadek ciśnienia jest sygnałem alarmowym, który może oznaczać nieszczelność. Warto pamiętać, że po zabudowie instalacji zdiagnozowanie nieszczelności staje się bardzo trudne, a jej usunięcie kosztowne.

Co to jest ciąg kominowy?

Ciąg kominowy musi być ściśle dopasowany do parametrów kotła. Najczęściej informacja o wymaganym ciągu oraz wysokości komina jest dołączana do dokumentacji danego modelu kotła. Zbyt mały ciąg spowoduje pogorszenie parametrów pracy kotła. Poza tym obniża sprawność urządzenia i powoduje wzrost emisji.

Projekt i wykonanie instalacji centralnego ogrzewania warto powierzyć fachowcom. Firma Usługi Ogólnobudowlane Grzegorz Lewandowski ma duże doświadczenie w zakresie wykonywania instalacji centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjnych.