Masz dużą działkę, którą chcesz podzielić na kilka mniejszych. Jest kilka warunków, które musisz spełnić, by otrzymać zgodę na taki podział. W wyniku podziału powstają nowe nieruchomości, które muszą być wydzielone geodezyjne i posiadać odrębne oznaczenie w ewidencji gruntów. Do kogo musisz się zwrócić, by taki podział był przeprowadzony zgodnie z przepisami obowiązującego prawa? Dowiesz się z naszego artykułu.

Gdzie się udać, jeśli chcesz podzielić nieruchomość

Do gmin trafia coraz więcej wniosków o podziały nieruchomości. Decyzję o podziale podejmuje osoba stojąca na czele gminy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Aby jednak złożyć taki wniosek do urzędu gminy właściwego ze względu na położenie twojej działki, najpierw musisz udać się do geodety, który sprawdzi, czy na terenie, na którym znajduje się twoja nieruchomość, obowiązuje plan miejscowy. Działka musi też posiadać dostęp do drogi publicznej – choć oczywiście można wydzielić na terenie drogę wewnętrzną i ustanowić na niej odpowiednie służebności.

Jakie są zadania geodety przy podziale nieruchomości?

Geodeta dokonuje w terenie niezbędnych pomiarów geodezyjnych, występuje też do zasobu geodezyjnego gminy o wydanie mapy zasadniczej, na której dokonany zostanie podział. Na tej mapie wykonuje projekt geodezyjny, czyli wstępny projekt podziału nieruchomości. Korzystając z usług geodezyjnych geodety Bartłomieja Kozakiewicza możesz także liczyć na wykonanie mapy do celów projektowych, jeśli w przyszłości planujesz na danej nieruchomości coś wybudować. Geodeci zajmują się również tyczeniem obiektów budowlanych w terenie. Ale to już po podziale nieruchomości. Wstępny projekt podziału nieruchomości, sporządzony przez uprawnionego geodetę, składa się do urzędu wraz z wnioskiem o podział. Po jego zatwierdzeniu geodeta wykonuje prace geodezyjno-kartograficzne zmierzające do podziału nieruchomości.