Podnośniki i podesty ruchome wykorzystywane są w wielu pracach wysokościowych. Szczególnie ważną rolę pełnią w pracach budowlanych oraz remontowych, skutecznie zastępując rusztowania, jednak wykorzystuje się je także przy wielu pracach montażowych i magazynowych. Poznaj najważniejsze rodzaje podestów ruchomych i ich zastosowanie. Sprawdź, jaki rodzaj podnośnika wybrać.

Rodzaje podestów ruchomych

Podnośniki ruchome to urządzenia ułatwiające dostęp na wysokie poziomy. Służą do transportowania towarów i osób, dlatego mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Podesty podzielić można ze względu na ich konstrukcję:

  • nożycowe,

  • teleskopowe,

  • przegubowe,

a także ze względu na rodzaj napędu – podesty elektryczne, spalinowe oraz hybrydowe. Co więcej, wyróżniamy także podnośniki samojezdne (np. gąsienicowe) oraz podnośniki na samochodach i przyczepach.

W jakich branżach wykorzystuje się podnośniki?

Podnośniki doskonale sprawdzają się przede wszystkim przy pracach remontowo-budowlanych. Ich ogromną zaletą jest mobilność i duży udźwig – z ich pomocą łatwo przetransportujesz materiały na wyższe kondygnacje. Mogą też służyć do transportu osób – na przykład pracowników, którzy wykonują prace remontowo-wykończoniowe przy elewacji budynku. Do zadań takich najlepiej sprawdzają się podnośniki koszowe o konstrukcji nożycowej. Są to podesty bezpieczne, z tego względu od lat korzysta z nich wiele firm z branży budowlanej i remontowo-wykończeniowej.

Podnośniki ruchome wykorzystuje się także do wielu innych zadań. Doskonale sprawdzają się podczas:

  • montażu oświetlenia,

  • prace magazynowe,

  • prac konserwacyjnych,

  • montażu bannerów,

  • przycinania wysokich i trudno dostępnych drzew.

Podnośniki koszowe do prac budowlanych

Podnośniki wykorzystywane na budowie mogą być zasilane spalinowo lub elektrycznie. W ofercie firmy Anitex znajdziesz oba typy urządzeń. Sposób zasilania zależny od zadań, do jakich wykorzystywany będzie podnośnik. Jeśli planujesz zakup podnośnika do prac wewnątrz hal i budynków, najlepszym wyborem będzie podnośnik elektryczny. Napęd elektryczny jest bezpieczniejszy w zamkniętych przestrzeniach, ponieważ w przeciwieństwie do spalinowego nie emituje on szkodliwych spalin. Podnośniki spalinowe sprawdzą się za to w pracach na terenie otwartym – mają większy zasięg i nie wymagają częstego ładowania, co znacznie ułatwia takie prace.

Wynajem czy zakup podnośnika?

W zależności od indywidualnych potrzeb Twojej firmy możesz zdecydować się na zakup lub wynajem podnośnika. Podobnie jak w przypadku innych maszyn budowlanych – na przykład koparek czy ładowarek, możesz wypożyczyć podest wraz z operatorem uprawnionym do jego obsługi. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy usługa jest jednorazowa lub budżet firmy nie pozwala na zakup urządzenia.