Zdarza się, że po ulewie lub stopnieniu śniegu wokół domu pojawiają się kałuże. Ich długie utrzymywanie się może być problemem dla mieszkańców, ale jest też niekorzystne dla trawy czy innych roślin, które zostały zasadzone wokół domu. Jest to też niebezpieczne dla fundamentów budynku. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać po każdym większym deszczu to jest to oznaka, że działka, na której stroi dom nie została zdrenowana. O właściwą meliorację zadba firma FHU Paweł Brożyna.

Czym jest drenaż?

Drenaż to system, jaki jest stosowany przy odwodnieniu powierzchni działki. Jego wykonanie jest niezbędne do tego, aby skutecznie odprowadzana była woda opadowa. Melioracja służy też obniżeniu poziomu wód gruntowych przy fundamentach domu. Do wykonania drenażu przydatne jest skorzystanie z usług koparko-ładowarką co znacząco przyspieszy prace na działce budowlanej.

Drenaż melioracyjny układa się w gruntach, które charakteryzują się wysokim nawodnieniem. Ma on służyć do rozsądzania wody pochodzącej na przykład z rynien. Na działkach budowlanych wykonuje się drenaż opaskowy. Ma on za zadanie obniżyć poziom wód gruntowych, ale przede wszystkim usunąć wodę z otoczenia fundamentów domu lub jego podziemnej części. Oczywiście ten typ melioracji jest stosowany w przypadku domów z podpiwniczeniem, a zwiększa on izolację przeciwko przedostawaniu się wody do wnętrza budynku.

Jak odprowadzić wodę z działki budowlanej?

Woda pojawiać się będzie zawsze po każdym opadzie czy to większym, czy mniejszym. Wtedy pojawia się pytanie jak zagospodarować oraz odprowadzić tak zwaną deszczówkę. Na terenach wiejskich możliwe jest odprowadzenie wody opadowej do rowów melioracyjnych. Trzeba jednak wcześniej je udrożnić, a w niektórych przypadkach też pogłębić. Pogłębianie rowów melioracyjnych i irygacyjnych warto zlecić wyspecjalizowanej firmie, która ma odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie. W innym przypadku błędnie wykonana praca może skutkować gromadzeniem się wody w rowie, a nawet jego przelanie. Innym sposobem na pozbycie się deszczówki jest podłączenie do sieci ogólnospławnej. Takie połączenie odbywa się na podstawie umowy z regionalnym zakładem kanalizacyjnym i wymaga sporządzenia projektu przyłącza. Muszą być zaprojektowane określone przekroje rur i osadniki, które zatrzymają piasek lub żwir przed ich dostaniem się do sieci. Na terenach o intensywnej zabudowie, z parkingami oraz utwardzonymi drogami buduje się kanalizację deszczową. Jeśli taka kanalizacja istnieje właściciel domu jednorodzinnego może prowadzić wodę do wpustów drogowych.

Profesjonalne wykonywanie wykopów

FHU Paweł Brożyna specjalizuje się w szerokim zakresie usług związanych z pracami ziemnymi i budowlanymi. Wśród oferowanych usług znajdują się między innymi: wykopy pod fundamenty, wykopy pod ogrodzenia, wykopy pod kanalizację, melioracje, równanie terenu, niwelacje terenu, skarpowanie terenu oraz montaż przydomowych oczyszczalni. Firma zajmuje się także usuwaniem starych fundamentów, przygotowaniem terenu pod budowę, wykopami pod zbiorniki i odwodnieniami terenu.