Alarmy to jedne z najpopularniejszych systemów mających czuwać nad bezpieczeństwem domowników. Wśród nich można wyróżnić alarmy przewodowe oraz bezprzewodowe. Te drugie sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia instalacji kablowej. Oczywiście są one bardzo praktyczne i również ostrzegą nas przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Co jeszcze warto wiedzieć o bezprzewodowych alarmach?

Najważniejsze informacje o alarmach bezprzewodowych

Alarm bezprzewodowy to alternatywa dla przewodowego alarmu, z taką różnicą, że wykorzystuje on komunikację radiową, a jego działanie jest oparte o system WL WireLess. Bezprzewodowe systemy alarmowe od sprawdzonych producentów dorównują jakością i funkcjonalnością systemom przewodowym. Montażem takich systemów alarmowych zajmuje się m.in. firma Z.i.p.e.

Podstawowym elementem bezprzewodowego alarmu jest czujnik ruchu. Zarówno te czujki, jak i inne elementy składowe całego systemu zasilane są bateriami. Tu niestety widać największą wadę bezprzewodowego systemu alarmowego, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy baterie stracą swoją żywotność, co spowoduje zaprzestanie działania alarmu. Aby alarm funkcjonował cały czas musimy pamiętać o regularnej wymianie baterii w jego elementach. Nowoczesne bezprzewodowe systemy alarmowe posiadają autodiagnostykę, która odpowiedzialna jest m.in. za przekazywanie informacji o stanie baterii.

Decydując się na taki system musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich to funkcjonalność sprzętu. Równie ważna częstotliwość jego pracy, a także sposób, w jaki komunikują się urządzenia. Wybierając alarm bezprzewodowy dobrze jest znaleźć taki, który można połączyć z telefonem. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi otrzymywanie informacji o zagrożeniu, nawet gdy będziemy poza domem.

Rodzaje bezprzewodowych alarmów

Pierwszym rodzajem bezprzewodowego systemu alarmowego jest bezprzewodowy alarm hybrydowy. System hybrydowy łączy w sobie cechy alarmu przewodowego z elementami bezprzewodowego alarmu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się, gdy zależy nam na uzupełnieniu istniejących już alarmach. Dzięki temu możliwe jest poszerzenie alarmu w miejsca, w których nie ma alarmu, np. ze względu na niemożliwość poprowadzenia instalacji kablowej.

Oczywiście nie wszystkie systemy alarmowe mają taką możliwość. Do działania hybrydowego alarmu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego modułu komunikacji. Są to tzw. ekspandery WL do systemów przewodowych. Umożliwiają one podłączenie np. czujek ruchu.

Istnieją także w pełni bezprzewodowe systemy alarmowe. W całości pozbawiony jest on okablowania, a jego działanie w całości oparte jest na komunikacji radiowej. Systemy takie mogą być wyposażone w takie urządzenia jak m.in.:

  • klawiatura,
  • pilot,
  • czujniki ruchu,
  • czujniki dymu,
  • czujniki zalania wodą.

Oprócz wymienionych urządzeń, takie systemy mogą być wyposażone w wielu innych elementów, jednak muszą one być odpowiednio dobierane.