Tradycyjna instalacja elektryczna zawiera tzw. puszki łączeniowe, znajdujące się w lub na ścianach. Wyjątek stanowi umieszczenie łączeń w puszkach przełączników. Wówczas możemy mówić o instalacji bezpuszkowej. Jej główną zaletą jest łatwy dostęp do połączeń elektrycznych. Jak zatem wygląda jej przeprowadzenie? O czym warto wiedzieć przy jej montażu? Czy warto się na nią zdecydować? Sprawdzamy!

Krok I. Kontrola zgodności instalacji elektrycznej z prawem

Wymagania, jakie powinna spełniać prawidłowo przeprowadzona instalacja bezpuszkowa, określają dokładnie obowiązujące od wielu lat normy i przepisy. Warunki techniczne, jakim podlegają obiekty oraz ich umiejscowienie, a także główne wytyczne można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Według niego  połączenia należy wykonać przy użyciu złączek (typu Wago) lub śrubowych. Dopiero wtedy można je zlutować. Jeśli zatem zdecydujemy się na samodzielne przeprowadzenie instalacji, musimy pamiętać o tym, żeby nie pozostawić złączek skręconych. Rozporządzenie Ministra opisuje również, jakich wyodrębnionych obwodów w mieszkaniu należy używać przy instalacji elektrycznej. 

Krok II. Wybór sposobu prowadzenia instalacji

Łącza należy instalować specjalną techniką trójprzewodową. Polega ona na prowadzeniu przewodów z domowej rozdzielnicy do dalszych puszek. Sprowadza się to do układania ich w linii prostej oraz załamywania pod odpowiednim kątem. Przewody nie mogą być wyznaczane w pochyły sposób, wyginane i zaginane, gdyż grozi to ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Aby tego uniknąć, profesjonalna firma instalacyjna i wyznaczony w tym celu fachowiec używa przewodów:

  1. Trzyżyłowych (do jednofazowych odbiorników),

  2. Pięciożyłowych (do siłowych nośników).

Przed wprowadzeniem przewodów do puszek powinno się usunąć izolacje zewnętrze oraz przyciąć tzw. żyły na odpowiednią długość. Powinny być też ułożone kolorami. Łączące żyły złączki muszą być umiejscowione na samym dnie puszki. Natomiast wolne końce krótkich końcówek wymagają zamontowania w zaciskach gniazdka.

Krok III. Wyodrębnienie obwodów

Bezpuszkowa instalacja elektryczna wiąże się z wydzieleniem następujących obwodów: 

  • Gniazd wtyczkowych: w łazience, ogólnego przeznaczenia oraz odbiorników w kuchni,
  • Oświetlenia,
  • Urządzeń odbiorczych, które potrzebują dodatkowej ochrony (o mocy ponad 2 kW).

Montaż instalacji oświetlenia wykonuje się za pomocą przewodów o właściwym przekroju żył, który wynosi 1,5 mm2. Dla gniazd wtyczkowych z kolei przekrój równy jest 2,5 mm2. Ich instalację przeprowadza się od gniazd kolejno pionowo w dół. Potem należy przenieść się z podłączaniem na posadzkę. Można to wykonać na 2 sposoby:

  1. W peszlach,

  2. W przypodłogowych listwach.

Ważne, by nie łączyć ze sobą w trakcie pracy gniazd wtyczkowych z przewodami instalacji oświetleniowej. Najlepiej w tym celu oddać sprawę w ręce specjalisty. Elektryk lub fachowiec po wszystkim przeprowadzi niezbędne pomiary. Umożliwi to bezpieczne użytkowanie z oświetlenia oraz wykonanie ewentualnych napraw.