O tym, jak ważne jest odpowiednie dbanie i suplementowanie roślin, wie każdy, kto chociaż raz uprawiał owoce, warzywa, czy też kwiaty. Coraz częściej odchodzi się od nawozów sztucznych, które oparte są na chemikaliach, a sięga się po nawozy naturalne. W sklepach ogrodniczych znajdziemy preparaty organiczne takie jak np. biohumus, który zachwyca swoją uniwersalnością. Sprawdź, co musisz wiedzieć o biohumusie i jego stosowaniu. 

Czym jest biohumus?

Nazywany także wermikompostem to nawóz, który w 100% powstaje w sposób naturalny. Stanowi produkt przetwarzania substancji organicznych takich jak kompost lub obornik, które są konsumowane, trawione (a jednocześnie na tym etapie wzbogacane o cenne składniki) i wydalane przez dżdżownice kalifornijskie. Biohumus jak większość nawozów naturalnych można wyprodukować samodzielnie, jednak jest to bardzo czasochłonne. Jeśli potrzebujemy preparatu na już, najlepiej udać się do sprawdzonych miejsc, takich jak kaliska Hurtownia art. ogrodniczych Semi Sp. z o.o., gdzie znajdziemy szeroki wybór zarówno najwyższej jakości biohumusu, jak i innych nawozów organicznych. 

Biohumus – zalety

Zdecydowanie największą zaletą biohumusu jest jego uniwersalność – ze względu na to, że jest to produkt naturalny, będzie odpowiedni dla roślin w ogródkach ozdobnych, jak i działkowych. Co więcej, składniki znajdujące się w nawozie są uwalniane stopniowo, dlatego można go stosować niezależnie od rodzaju gleby i nie musimy obawiać się przedawkowania, czyli tzw. przenawożenia. Dzięki temu, że biohumus zawiera bogatą florę bakteryjną, w znacznym stopniu zwiększa on aktywność biologiczną gleby, a także jej właściwości plonotwórcze i zdolność do samooczyszczania się. Ponadto rośliny uprawiane z wykorzystaniem biohumusu są odporniejsze na choroby oraz szkodniki i bogatsze w składniki takie jak wapń czy magnez. Niewątpliwymi zaletami nawozu są także powszechna dostępność oraz przystępna cena. 

Jak stosować biohumus?

Nawożenie biohumusem jest bardzo proste. W sklepach znajdziemy go zazwyczaj w formie koncentratu lub granulek. Decydując się na to pierwsze rozwiązanie, preparat należy rozcieńczyć z wodą w odpowiednich proporcjach. Te natomiast zależą od rodzaju gleby, indywidualnych zapotrzebowań rośliny, a także wielkości obszaru, który będziemy nawozić. Biohumus można stosować także bez rozcieńczania, jednak jest to mniej opłacalne. Niezależnie od tego, jaki sposób nawożenia wybierzemy, biohumus z pewnością nie zaszkodzi naszym roślinom.