Panele i płytki to najpopularniejsze metody wykończenia podłogi w domach oraz mieszkaniach. Obie opcje mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Które rozwiązanie wybrać, aby wnętrze było nie tylko ładne, ale również funkcjonalne i łatwe w otrzymaniu czystości? Panele czy płytki – co sprawdzi się w przypadku Twojego domu? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź wszystkie plusy i minusy!

Czy warto kłaść płytki?

Płytki ceramiczne mają dwie ogromne zalety, które przemawiają na ich korzyść. Pierwszą jest oczywiście trwałość, gdyż trudno je uszkodzić np. poprzez zarysowanie. Drugim plusem jest higiena. Płytki można myć przy pomocy silniejszych detergentów i przy ich pomocy usunie się nawet najbardziej uporczywe zanieczyszczenia. Niestety, wiele osób zapomina o jednej z wad – fugach. To właśnie tam osadza się masa zanieczyszczeń, których trudno się pozbyć. Płytki szybko się wychładzają, dlatego nie są zbyt komfortowe. Wobec tego wiele osób stawia raczej na panele. Jak znaleźć takie, które będą rozsądną inwestycją?

Porządne panele – inwestycja na lata!

Jednym z minusów paneli może być ich trwałość, dlatego należy sięgać wyłącznie po profesjonalne produkty. Panele podłogowe wykonane z litego drewna mogą być o wiele trwalsze niż płytki ceramiczne, gdyż można poddawać je renowacji. W przypadku paneli podłogowych ważne są nie tylko wysokiej jakości materiały, ale także fachowy montaż. Oferuje go między innymi firma Nethurt PL, której siedziba znajduje się w Dąbrowie Górniczej.

Jak wybrać odpowiednie panele?

Żeby panele sprawdziły się lepiej niż płytki ceramiczne, podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na:

  • Surowiec – najlepsze są oczywiście panele z litego drewna. Unikać trzeba przede wszystkim słabej jakości materiałów drewnopochodnych.
  • Klasę ścieralności – to właśnie ona odpowiada za trwałość paneli. Zwłaszcza w przypadku laminowanych. Panele z litego drewna można poddawać renowacji.
  • Klasę użyteczności – ściśle powiązane z klasą ścieralności. Panele mogą być przeznaczone do użytku domowego lub publicznego. Te drugie są wyjątkowo odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne.
  • Akustykę – za akustykę paneli odpowiada nie tylko ich typ, ale również zastosowanie właściwego podkładu. Najlepiej sprawdza się wyściółka korkowa lub inny podkład wyciszający.

Nie daj się skusić na wyjątkowo niskie ceny paneli, które już po kilku miesiącach użytkowania będą nadawały się do wymiany. Postaw na wysokiej jakości panele drewniane oraz profesjonalny montaż! Dzięki temu zyskasz podłogę na lata, która cały czas będzie wyglądała perfekcyjnie.