Zakup wewnętrznych schodów z drewna wymaga odpowiedniego doboru gatunku drewna, który będzie charakteryzował się wysoką twardością. Ich projekt, jak również montaż powinien powstać dopiero na etapie zamkniętego stanu surowego budynku. Plastyczność surowca pozwala na stworzenie nieszablonowych kształtów, które wpasują się szczególnie we wnętrzach stylizowanych na rustykalne lub klasyczne.

Rodzaj drewna

To podstawowy aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, decydując się na montaż schodów drewnianych w swoim domu. Należy postawić na twarde gatunki, które będą w stanie przez wiele lat wytrzymać intensywną eksploatację, czy też upadki ciężkich przedmiotów. Najbardziej polecane z rodzimych rodzajów są: orzech, jesion, dąb, świerk, wiąz. Gatunki zagraniczne to zaś: wenge, jesion skandynawski bądź mahoń. Niemniej jednak schody drewniane wykonane z polskich drzew cechują się zdecydowanie niższą ceną, a podobną trwałością w użytkowaniu. Ponadto poza rodzajem bardzo ważna jest suchość surowca. Zawarta wilgotność w materiale przeznaczonym na budowę schodów nie powinna być większa niż 8%.

Montaż konstrukcji

W przeciwieństwie do schodów żelbetonowych, drewniane powstają, dopiero gdy budynek uzyska postać zamkniętego stanu surowego. Musi również być wyposażony w podkłady podłogowe oraz czynny system ogrzewania. Dopiero na tym etapie można przejść do projektowania konstrukcji. Konieczne jest dokładne wymierzenie miejsca, w którym mają być umiejscowione stopnie wraz ze słupami nośnymi i ewentualnymi poręczami. Można zakupić już gotowe komponenty do samodzielnego montażu, jednakże projekt dostosowany od podstaw bezpośrednio do charakterystyki wnętrza zminimalizuje ryzyko niedopasowania. Wykonywaniem schodów drewnianych na zamówienie znajduje się między innymi firma usług tartacznychTomax, znajdująca się w miejscowości Osowa.

Zalety schodów drewnianych

Tego typu konstrukcja idealnie sprawdzi się w małych wnętrzach ze względu na swoją lekkość i kompaktowość. Ponadto pomieszczenia z elementami drewna nabierają ciepłego, a także przytulnego charakteru. Szczególnie polecane są dla miłośników stylu rustykalnego, klasycznego, bądź ceniących sobie ekologiczne materiały wykończeniowe. Drewno stanowi rodzaj plastycznego surowca, dzięki czemu schody mogą przybierać różne, nietypowe kształty i sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Ponadto powierzchnia schodów może nabierać różnorodnego charakteru w zależności od zastosowanych preparatów impregnacyjnych – olejów lub lakierów, co pozwala łatwo dopasować konstrukcję do wystroju pomieszczenia.