Zakup mieszkania zawsze rodzi wiele pytań oraz dylematów. Przede wszystkim, czy lepiej nabyć nieruchomość na rynku pierwotnym lub wtórnym. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, niemniej jednak drugie rozwiązanie cechuje się przede wszystkim wygodą. W biurach nieruchomości można zleźć bowiem wiele atrakcyjnych ofert, w których lokale różnią się między sobą standardem wykończenia czy dogodną lokalizacją.

Aranżacja wnętrz

To podstawowa kwestia sporna w przypadku lokali mieszkalnych z tak zwanej „drugiej ręki”. Z jeden strony może być to zaletą, ponieważ taka opcja pozwala zaoszczędzić budżet w kwestii remontu oraz urządzania mieszkania. Z drugiej jednak kupujący są zdani na gust poprzedniego właściciela. I choć rozkład, wielkość oraz lokalizacja nieruchomości mogą być idealne, to jednak wykończenie wnętrz już pozostawiać wiele do życzenia. Oczywiście nie jest to kwestia, której nie da się zmienić, chociażby stopniowo rozkładając zmianę wystroju poszczególnych pomieszczeń w czasie. Niemniej jednak wiąże się to z koniecznością uwzględnienia dodatkowych środków na generalny remont. Na rynku wtórnym znajduje się jednak wiele zróżnicowanych ofert, więc znalezienie mieszkania zgodnego z naszym gustem nie będzie aż tak trudne, zwłaszcza jeśli skorzystamy z pomocy biura nieruchomości, na przykład 4 Ściany w Warszawie.

Dobra lokalizacja

Poszukując mieszkania kierujemy się nie tylko jego ceną, ale również położeniem względem strategicznych dla nas punktów. W przypadku nieruchomości na rynku wtórnym mamy o wiele większy wybór pod tym względem. Z reguły okolica jest już dostatecznie „urządzona” i znajdują się takie obiekty jak sklepy, przychodnie, placówki edukacyjne, a także przystanki komunikacji miejskiej. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć M4, z którego dojazd do pracy czy szkoły będzie prosty oraz wygodny. Sama infrastruktura osiedlowa również jest o wiele lepiej rozwinięta, a w otoczeniu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo znaczących zmian, które mogłyby negatywnie wpływać na komfort życia.

Nieruchomość na już

Dużą przewagę stanowi możliwość natychmiastowego wprowadzenia się po podpisaniu umowy i sporządzeniu aktu notarialnego. W związku z tym to dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczonym czasem przeprowadzki. Rynek pierwotny bowiem oznacza mieszkania wprost od dewelopera, które z reguły są w trakcie budowy lub nawet jeszcze nie powstały. Inwestycja w coś, co jeszcze nie istnieje, wiąże się ponadto z dużym ryzykiem finansowym, które eliminujemy w przypadku zakupu już możliwego do fizycznego obejrzenia lokalu. Niemniej jednak wiele mieszkań na rynku wtórnym znajduje się w starszej zabudowie, a to z kolei może powodować problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego. W przypadku bloków to również brak windy, co w nowoczesnym budownictwie jest standardem. Stąd też dla osób starszych lub rodzin z małym dzieckiem może rodzić to pewien kłopot. Mieszkania z „drugiej ręki” będą zatem ofertą skierowaną szczególnie do nabywców ceniących sobie bogatą infrastrukturę wokół oraz krótki czas oczekiwania na wprowadzenie się.