Architekt krajobrazu to zawód, którego popularność zaczęła wzrastać w latach 90. Ponieważ samodzielna aranżacja przestrzeni ogrodowej wymaga dobrego projektu i czasu, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług architektonicznych. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalisty. Nie tylko pomoże dobrać odpowiednią do mieszkania, domu czy innej architektury np. obiektu publicznego roślinność. Sprawdź, jakie są zalety współpracy.

Korzyści z pomocy technika architekta krajobrazu

Skorzystanie z usług technika architektury krajobrazu pozwala na otrzymanie doświadczonego doradcy. Znajomość technika ogrodnika rodzajów gleby i pH oraz nasłonecznienia terenu umożliwia aranżację ogrodu zgodną z Twoim planem. Zdecydowanie się na współpracę z ekspertem wpływa na ogólny komfort użytkowania przestrzeni. Nie chcesz widzieć domu sąsiada? Zależy Ci, aby Twój ogród kwitł przez cały rok? Osiągnąć to pomoże architekt, który dodatkowo doradzi najlepsze rozwiązania. Wybierze kwiaty i rośliny, które będą się komponować, dopełniać lub kwitnąć w podobnym czasie. Przygotowanie przez niego projektu umożliwi ustalenie kolejnych etapów prac. Natomiast wykonane przez specjalistę rysunki, zestawienia czy wymiary umożliwiają dalszą samodzielną pracę. Jest to również tańsza opcja niż wynajęcie firmy ogrodniczej. Poza tym współpraca z technikiem architektury krajobrazu ułatwia śledzenie powstawania realizacji i kierowanie nią.

Do czego przydadzą się usługi architektury krajobrazu?

Praca architekta krajobrazu jest połączeniem zawodu artysty i ogrodnika. Polega przede wszystkim na aranżacji ogrodu. Dobry profesjonalista wie, jakie rośliny wybrać do danego gruntu. Jego pomoc będzie niezbędna do sadzenia i pielęgnacji wybranych kwiatów. Pomoże zaaranżować przestrzeń ogrodową z wydzieloną strefą komfortu. Poza tym podpowie, jakie oświetlenie wybrać do altany i jaki grunt nada się na patio, a jaki w ogrodzie. Ponadto, jeśli poprzedni wykonawca pozostawił na terenie działania niepraktyczne rozwiązania, zajmie się ich poprawą. Technik architektury krajobrazu przyda się do:

  • Przystosowania działki – dopasuje ogród do każdych warunków pogodowych
  • Zaprojektowania przestrzeni w ogrodzie – zarówno strefy rekreacyjnej, odpoczynkowej czy zieleni, jak i roślin
  • Załatwienia formalności – związanych ze zgodnością z prawnymi wymogami odnośnie do inwestycji

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na planowaniu kolejnych etapów budowy ogrodu lub nie chcesz się zajmować przebiegiem prac, skorzystaj z pomocy architekta.

Ile kosztuje wynajęcie specjalisty? Ile zarabia architekt krajobrazu?

Zarobki architekta krajobrazu zależą od wielkości inwestycji, skomplikowania projektu i prac ogrodniczych. Na wysokość kosztów usług biura architektonicznego wpływa styl, ukształtowanie terenu oraz dodatkowe instalacje i architektura. Cena wzrasta także razem ze skalą projektu i wizualizacji. Pomiary powierzchni działki pozwalają na wycenę projektu ogrodu.  Za 1 m kwadratowy płaci się ok. 3-4 zł. Przykładowo ogród przydomowy o wymiarze min. 1000 m kwadratowych to koszt ok. 3-6 tys. zł.

Marzysz o nowoczesnym ogrodzie? Nie wiesz, jak go zaaranżować? Potrzebujesz inspiracji? Skorzystaj z pomocy projektanta ogrodu. Wykorzystaj jego wiedzę i doświadczenie, aby stworzyć ogród marzeń. Specjalista zapewni przestrzeni funkcjonalność i ponadczasowość, przy jednoczesnym uwzględnieniu Twoich potrzeb i budżetu.