Antresola to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń mieszkania czy domu. Dodatkowo jest też świetnym sposobem na urozmaicenie wnętrza oraz dodaje mu stylowego i nowoczesnego charakteru. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na stworzenie drugiej kondygnacji. Jakie problemy mogą z tym się wiązać i w jaki sposób można im zaradzić? Przeczytaj artykuł i poznaj plusy i minusy antresoli.  

Co to jest antresola?

Antresola to rodzaj półpiętra. Jest to niezamknięta górna część kondygnacji lub pomieszczenia. Ma powierzchnię mniejszą niż parter, do którego przynależy. Antresola tworzy otwartą przestrzeń – nie ogranicza ją ściana od wnętrza. Rozwiązanie to pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w domu lub mieszkaniu.  

W jakim mieszkaniu sprawdzi się antresola?

Antresole głównie kojarzone są ze starymi kamienicami, jednak coraz częściej wykorzystuje się je także w nowym budownictwie. Dom z antresolą jest marzeniem wielu osób. W dużych domach rozwiązanie to zapewnia piękny efekt wizualny. Antresolę warto jednak zaplanować już na etapie projektowania wnętrza i budowy domu lub generalnego remontu.

Nie w każdym domu można zastosować to architektoniczne rozwiązanie. Warunkiem jest tutaj odpowiednia wysokość mieszkania. Powinna ona wynosić bowiem minimum 3 metry. Przy 4 metrach i więcej sprawa jest jeszcze łatwiejsza. Wówczas na każdej z dwóch kondygnacji (górnej i dolnej) mamy po 2 metry, co daje już komfort poruszania się w wyprostowanej pozycji.

Podane wysokości dotyczą wnętrz użytkowych. Jeśli jednak antresola ma pełnić jedynie funkcję sypialni, garderoby czy schowka, to wymagana wysokość będzie mniejsza. Górna część może wynosić 120 cm, a łączna wysokość domu około 3 metry.

Jaka jest wymagana powierzchnia domu, by móc myśleć o antresoli?

Jeśli chodzi o metraż mieszkania, to nie ma tutaj dokładnych wytycznych. Antresola świetnie sprawdza się również w małych mieszkaniach czy nawet kawalerkach. Możemy mieć wówczas łóżko na antresoli lub schowek na niezbędne rzeczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy więcej przestrzeni, która jak wiadomo w niewielkich wnętrzach jest na wagę złota.

W dużych domach natomiast antresola często znajduje się nad parterem i nie stanowi jedynie oddzielnego otwartego wnętrza, jak np. sypialnia czy gabinet do pracy, lecz pełni funkcję korytarza, który prowadzi do innych pomieszczeń.

dom z antresolą

antresola

Jakie są zalety antresoli?

Ogromną zaletą antresoli jest rzecz jasna dodatkowe miejsce, które można dowolnie zagospodarować. Świetnie sprawdzi się jako wspomniana już sypialnia, gabinet, ale też biblioteczka czy miejsce do odpoczynku lub prywatny kącik. Ponadto antresola dzięki otwartej przestrzeni sprzyja budowaniu więzi i prowadzenia komunikacji między domownikami.

Nie sposób nie wspomnieć oczywiście o walorach wizualnych. Antresola zapewnia ciekawy efekt przestrzenny we wnętrzu. Domy i mieszkania z antresolą mają oryginalny charakter i robią naprawdę duże wrażenie.

Jakie wady ma antresola?

Rozwiązanie to nie pozostaje oczywiście bez wad. Jedną z niedogodności jest ogrzewanie domu. Ciepłe powietrze unosi się bowiem ku górze, wskutek czego na antresoli będzie cieplej niż na dolnej kondygnacji. Warto więc dobrze rozmieścić grzejniki lub zastosować ogrzewanie podłogowe.

Ponadto ważne jest odpowiednie zaprojektowanie i dobranie oświetlenia, zwłaszcza gdy górna część ma służyć do pracy lub czytania. Oprócz tego należy zadbać też o akustykę we wnętrzu. Świetnym na to sposobem jest zastosowanie materiałów, które pochłaniają dźwięki.

Jak widać, antresola ma swoje mocne i słabe strony. Wady można jednak zniwelować. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Jeśli podoba nam się to rozwiązanie i mamy do niego odpowiednie warunki, to warto się na nie zdecydować.