Ogrzewanie stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego obiektu mieszkalnego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów instalacji centralnego ogrzewania, a także pracujących w nich kotłów. Piece c.o. mogą być zasilane różnymi paliwami, a jednym z nich jest gaz. Wyróżnia się kilka typów urządzeń gazowych, których serwisem zajmuje się firma Metal-Tech. Sprawdź, na który z nich warto się zdecydować.

Czym wyróżnia się zwykły kocioł gazowy?

Pierwszym rodzajem gazowej instalacji grzewczej jest tradycyjny system z kotłem gazowym. Tego typu instalacje c.o. sprawdzą się w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do gazu ziemnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że montaż takiego ogrzewania zwykle wiąże się z dość wysokimi kosztami eksploatacji urządzenia, a także nie najlepszymi wynikami, jeśli chodzi o aspekty ekologiczne. Należy jednak podkreślić, iż sam montaż tradycyjnego kotła gazowego to niezbyt droga inwestycja. Zaletą takiego ogrzewania jest także wysoki komfort użytkowania. Do obowiązków domowników należy wyłącznie opłacanie rachunków za gaz oraz przeprowadzanie przeglądów kotła.

Obecnie oferowane kotły wyposażone są w system sterowania, dzięki czemu urządzenia same zmieniają tryby lato/zima. Ich montaż i serwis oferuje m.in. Metal-Tech Serwis kotłów Vaillant z Gniezna w województwie wielkopolskim. Jak już wspomnieliśmy, w kotłach tego typu spala się gaz ziemny, czyli jedno z najbardziej ekologicznych paliw. Wyróżnia się ono przede wszystkim czystością spalin. Jednak wadą używania tego paliwa jest to, że gaz ziemny nie jest odnawialny. Z tego względu nie zawsze montaż tradycyjnego pieca grzewczego jest zalecany.

Charakterystyka gazowych kotłów kondensacyjnych

Kolejnym typem są kotły c.o. kondensacyjne. Jedyną różnicą między nimi a piecami tradycyjnymi jest to, że potrafią wykorzystywać ciepło spalin, dzięki czemu wzrasta wydajność urządzenia grzewczego. Kotły kondensacyjne umożliwiają skroplenie pary wodnej ze spalin, a co za tym idzie, zyskujemy dodatkową energię. W ten sposób sprawność energetyczna instalacji może przekraczać 100%. Kotły gazowe najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania płaszczyznowego, czyli np. z instalacjami podłogowymi lub ściennymi. Stawiając na taki system, nie musimy martwić się obsługą pieca, a jednocześnie stawiamy do dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o ekologię oraz koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Co warto wiedzieć o kotłach na gaz płynny/LPG?

Kolejnym sposobem ogrzewania obiektów mieszkalnych jest montaż kotłów na gaz płynny. LPG to mieszanka propanu i butanu, która przechowywana jest w ciekłej postaci w specjalnych zbiornikach. System grzewczy z kotłem na gaz płynny to niskie koszty montażowe, jednakże eksploatacja jest droga, dlatego odradza się zakładanie tego typu instalacji na dłuższy czas. Montażem i serwisem pogwarancyjnym wszystkich urządzeń wymienionych powyżej zajmuje się Metal-Tech. Firma działająca od 2009 roku specjalizuje się w kotłach marki Vaillant. Jej oferta jest skierowana zarówno do klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Obejmuje także projektowanie instalacji c.o. oraz sprzedaż pieców Vaillant.