Elementy szklane od lat wykorzystywane są w aranżacji wnętrz. W ostatnim czasie jednak coraz większą popularnością cieszy się tzw. szkło ornamentowe, które sprawdzi się zwłaszcza w budownictwie nowoczesnym. W stolarce okiennej materiał ten zapewnia optymalne oświetlenie pomieszczeń, a jednocześnie ogranicza widoczność tego, co znajduje się wewnątrz budynku. Pełni też funkcję dekoracyjną. Dzięki zastosowaniu odmiennych metod produkcji, można uzyskać różnorodne efekty.

Czym jest szkło ornamentowe?

Nazywamy je również szkłem ozdobnym lub dekoracyjnym. Ma ono bowiem wyjątkową powierzchnię . Kluczem do jej uzyskania jest właściwy sposób produkcji – początkowo szyba zostaje poddana walcowaniu, a następnie podgrzewaniu. Gdy osiągnie temperaturę mięknienia, przepuszcza się ją pomiędzy dwoma walcami, które nadają powierzchni określony wzór. Może to być ornament chropowaty, ze żłobieniami bądź wypukłościami. Warto wspomnieć o tym, że materiał może zostać poddany hartowaniu. Dzięki temu zyska lepsze właściwości wytrzymałościowe. Szkło hartowane w przypadku uszkodzenia rozpada się na masę drobnych kawałków, co zmniejsza ryzyko skaleczenia. Natomiast różnorodność dostępnych opcji pozwala dopasować szybę do naszego gustu oraz wystroju mieszkania. Co więcej, elementy ze szkła ornamentowego produkowane są na wymiar, a to również wpływa na mnogość ich zastosowań. 

Jak wykorzystać szkło ornamentowe w aranżacji wnętrz?

Opisywany rodzaj szkła spełni zarówno użytkową, jak i ozdobną funkcję. Produkty wykonane z tego materiału będą odpowiednie do pomieszczeń, w których chcemy uzyskać ograniczoną przejrzystość, a jednocześnie nadać wnętrzu eleganckiego charakteru. Jak informują na przykład specjaliści z firmy szklarskiej Proofglass, szkło ornamentowe może być stosowane m.in. w oknach, drzwiach, frontach meblowych lub świetlikach. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również szklana ścianka działowa. Sprawdzi się zarówno w mieszkaniu – na przykład do rozdzielenia salonu i miejsca do spania – jak i w pomieszczeniach biurowych; chociażby do wyodrębnienia dwóch stanowisk. 

Planując zakup produktu ze szkła ornamentowego, warto szczególnie zastanowić się nad wyborem określonej kolorystyki oraz odpowiedniego stylu. Przykładowo do rustykalnych pomieszczeń lepiej sprawdzą się ornamenty o ciepłym zabarwieniu. Klasyczne wzory – na przykład tzw. koniczyna – będą natomiast doskonale współgrały ze stylem vintage. Swoje zastosowanie materiał ten znajdzie także w industrialnym i nowoczesnym wnętrzu. Bogaty wybór wzorów, kolorów, faktury i grubości tafli sprawia, że będziemy w stanie dobrać szkło ornamentowe nawet do najbardziej nietypowej wizji aranżacyjnej.