System nawadniania w ogrodzie, czy też na trawniku to nie tylko wygoda, ale także sposób na zachowanie zieleni trawy, żywych barw kwiatów w czasie największych upałów, czy też dłuższej nieobecności w domu. A to, co najbardziej cieszy właścicieli systemów nawadniających to niższe zużycie wody i oczywiście rachunki. Jak zatem wybrać system nawadniający? Czy są różne rodzaje systemów nawadniających?

Czym są systemy nawadniające?

System nawadniający to nie tylko „system rurek” ciągnących się na całym obszarze trawnika, czy ogrodu. To owszem sieć rur rozprowadzona tuż pod powierzchnią ziemi, ale elementy składowe systemu mogą być naprawdę zróżnicowane, zależne od potrzeb, rodzaju roślin, których wegetację ma wspierać. Elementami składowymi systemu nawadniającego są zazwyczaj takie części jak sprzęt zraszający oraz elektrozawory, które montowane są w specjalnie zaprojektowanej do tego skrzynce. System zraszaczy tworzą z kolei zraszacze, głowice deszczujące, mikrozraszacze, linie kroplujące. Kluczową kwestią podczas budowy systemu nawadniającego jest projekt i dobór odpowiednich elementów układu. A sercem „instalacji” jest sterownik odpowiadający za właściwe załączanie i wyłączanie systemu nawadniającego. Sterownik i odpowiednio rozmieszczone czujniki opadów pozwalają dodatkowo zoptymalizować pracę systemu. Dzięki czujnikowi instalacja mimo zadanej godzinowej pracy nie załączy się w przypadku deszczu, co ma znaczenie zarówno jeśli chodzi o regulowanie nawadniania roślin, jak i zużycie wody. Samodzielne opracowanie sprawnego systemu nawadniania może być trudne, zwłaszcza że nie chodzi tylko o rozprowadzenie sieci rur, ale takie ich „zagęszczenie”, rozplanowanie, aby nawadniane gatunki roślin otrzymywały odpowiednią dla swojego gatunku ilość wody. Przykładem firmy, która nie tylko zapewnia swoim klientom wszelkie artykuły niezbędne do pracy w ogrodzie oraz wykonują między innymi systemy nawadniające, jest centrum ogrodnicze Iglak w Szczecinku.

Jak wykonać dobry system nawadniający?

Dobry system nawadniający powinien uwzględniać dokładnie położenie wszelkich elementów krajobrazu jak ścieżki chodniki, miejsca ujęcia wody, dom, garaże czy też taras i podjazd, jak również rabaty, drzewa, krzewy, trawniki, czyli całą roślinność istniejącą na terenie posesji. Po naniesieniu wszelkich punktów krajobrazu trzeba zastanowić się gdzie np. umieścić deszczownice a gdzie nawadnianie kropelkowe. Dla przykładu nawadnianie kropelkowe sprawdzi się do zaopatrzenia w wodę rabatek, tunelów foliowych (szklarni), skalników, czy też żywopłotów (formowanych), grządek warzywnych czy też niewielkich przydomowych sadach. Ciekawym pomysłem na oszczędne podlewanie może być zbieranie deszczówki i wykorzystanie jej jako źródła nawadniania roślin. Pomysłów i sposobów na tanie podlewanie jest dużo. O tym, który system wybrać decyduje nie tylko budżet, jaki klient ma do zagospodarowania, ale również ukształtowanie terenu, czy ilość dni deszczowych w roku, zacienienie, rodzaj gleby. Tu potrzeba nie tylko sprawdzonych wysokiej jakości elementów systemu nawadniającego, ale przede wszystkim wiedzy i doświadczenia.