Pojawienie się w domu lub firmie robaków lub szczurów to sygnał alarmowy, że należy szybko rozpocząć zwalczanie szkodników. Ze względów sanitarnych i zdrowotnych, szczególnie w miejscach, gdzie przechowuje się żywność lub prowadzony jest dopływ wody, muszą być całkowicie wyeliminowane. Odpowiednie kroki trzeba podjąć już przy najmniejszych oznakach nieproszonych gości w pomieszczeniu, takich jak ślady odchodów czy charakterystyczny zapach. Jak skutecznie i na długo pozbyć się szkodników, nie wydając przy tym fortuny?

Dezynsekcja

Jest to zakres czynności, mających na celu likwidację szkodliwych pająków lub owadów, takich jak szerszenie, mrówki, szarańcza, osy lub trzmiele, których gniazda znajdują się zbyt blisko siedzib ludzkich. Dezynsektora przywołuje się też, gdy z domowego terrarium uciekły jadowite lub niebezpieczne pająki, jak choćby ptaszniki. Dezynsekcji dokonuje się głównie po to, by zabezpieczyć otoczenie przed pogryzieniem przez owady oraz możliwym wystąpieniem reakcji alergicznej, co może skończyć się nawet śmiercią.

Domowe sposoby na pająki i owady opierają się na zastosowaniu środków owadobójczych w miejscu ich występowania. Środki można nabyć w specjalistycznych sklepach zoologicznych, jednak należy ostrożnie się z nimi obchodzić, bo mogą okazać się trujące.

Deratyzacja

Jest to fizyczna likwidacja myszy lub szczurów. Najłatwiej jest zaobserwować obecność takich gryzoni, która może ona szybko stać się plagą. Zwierzęta ta posiadają one silne zęby (szczególnie szczury), pozwalające na przecięcie kabla, mebli lub jutowych worków.

Deratyzację przeprowadza się, korzystając ze starodawnych pułapek zatrzaskowych, jednak coraz częściej, szczególnie w miejscach, gdzie konieczna jest późniejsza utylizacja gryzoni, korzysta się ze specjalnych mieszanek, które powodują śmierć zwierzęcia oraz późniejszą jego mumifikację, dzięki czemu nie ma problemu nieprzyjemnego zapachu. Dezynsekcję, deratyzację i dezynfekcję można zlecić specjalistycznym firmom, które realizują tego typu usługi, za odpowiednią opłatą.

Dezynfekcja

Dezynfekcję należy przeprowadzać zarówno osobno, jak i po odbyciu w pomieszczeniu dezynsekcji czy deratyzacji, jak tłumaczą specjaliści z firmy Ptasznik. Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja. Ma na celu likwidację wirusów i bakterii roznoszonych przez szkodniki, bądź eliminację szkodliwych czynników, które powstają na skutek styczności z wieloma jednostkami. Dezynfekcja opiera się na zastosowaniu chemicznych, często także żrących środków, głównie chloru. Do jej aplikacji należy ubrać specjalny strój ochronny, w tym okrycie na ręce i maskę na twarz, gdyż chlor działa bardzo drażniąco na skórę i na drogi oddechowe.