Woda to jeden z najważniejszych elementów, bez którego nie byłoby życia na ziemi. Niestety niekiedy jest ona niezdatna do użytku, ponieważ znajdują się w niej rozmaite zanieczyszczenia. Aby woda nadawała się do użytku, niezbędne jest jej uzdatnianie. W ten sposób eliminuje się mechaniczne zanieczyszczenia takie, jak np. piasek, rdzę i inne tego typu substancje. Jednak na czym dokładnie polega uzdatnianie i jak się to robi?

Czym jest uzdatnianie wody?

Proces uzdatniania wody ma na celu usunięcie z niej wszelkich zanieczyszczeń, jakie się w niej znalazły. Tymi mogą być między innymi piasek, muł i inne szkodliwe substancje. Po procesie uzdatniania woda nadaje się do użytku przez ludzi. Uzdatnianie wody to proces, który powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i może przebiegać nieco inaczej właśnie w zależności od nich. Uzdatnianie wody dla gospodarstw domowych ma na celu doprowadzenie jej do stanu umożliwiającego jej spożycie. Z kolei nieco inaczej wygląda uzdatnianie wody dla przemysłu. Wtedy woda nie musi mieć neutralnego smaku i zapachu, aczkolwiek powinna być miękka, by nie przyczyniała się do niszczenia maszyn.

Jakie są podstawowe sposoby uzdatniania wody?

Specjaliści od uzdatniania wody wykorzystują różne metody tego procesu. Jednym z nich jest odżelazianie i odmanganianie. Ta pierwsza czynność polega na usuwaniu z wody związków żelaza. Cały proces odbywa się poprzez ich wiązanie w formy, które nie rozpuszczają się w wodzie lub jest to bardzo trudne. Uzdatnianie wody w ten sposób jest bardzo ważne, ponieważ woda z dużą ilością żelaza i manganu ma nieprzyjemny zapach, a jej smak jest metaliczny. Kolejna metoda uzdatniania wody to zmiękczanie. Proces ten polega na eliminowaniu z wody substancji sprawiających, że woda jest twarda. Do nich zaliczają się przede wszystkim magnez i wapń  i ich związki. Twardą wodę łatwo rozpoznać. Po pewnym czasie na różnych powierzchniach będzie odkładał się kamień. Zmiękczanie wody jest ważnym procesem uzdatniania, ponieważ twarda woda przyczynia się do psucia pralek, zmywarek i innych sprzętów, których nie możemy regularnie czyścić.

Równie ważnym etapem uzdatniania wody jest dezynfekcja, ponieważ takie środowisko jest idealnym miejscem dla bakterii i drobnoustrojów. Zakażona woda może doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc (Legionella). Właśnie ze względu na to schorzenie niewskazane jest picie wody z kranu. Wyjątki od tej reguły mogą stanowić regularne badania wody i jej filtrowanie. Ostatnim sposobem uzdatniania wody jest odwrócona osmoza. To skuteczna metoda poprawiania jakości wody i w swojej pracy stosują ją np. specjaliści z firmy Meszko-Mekanet z Krakowa. W trakcie tego procesu z wody usuwane są drobnoustroje i mechaniczne zanieczyszczenia. Uzdatnianie wody jest bardzo ważnym procesem, mimo że na co dzień niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Bez uzdatniania mielibyśmy utrudniony dostęp np. do wody pitnej.