Odpowiednio dobrane oraz skomponowane ze sobą gatunki drzew i krzewów nie tylko są przyjemne dla oka, ale również spełniają funkcje praktyczne - stanowią znakomitą ochronę przed wiatrem. Przykładem takiej rośliny jest świerk serbski. Z jego pomocą możemy bowiem uformować wspaniały żywopłot w ogrodzie. Czym charakteryzuje się świerk serbski i dlaczego warto go posadzić? Tego dowiemy się w poniższym artykule! Miłej lektury!

Świerk serbski - czym się charakteryzuje?

W polskich ogrodach dużym uznaniem cieszy się świerk serbski. Gatunek ten naturalnie występuje w rejonach Serbii i Bośni i wyróżnia się gęstym oraz smukłym pokrojem. Roczny przyrost świerka serbskiego może wynosić nawet 100 cm, a przy odpowiedniej pielęgnacji roślina może osiągnąć wysokość 30 m. Niewątpliwą ozdobą świerka są drobne szyszki, które przyciągają wzrok swoim bordowawym zabarwieniem.

Świerk serbski w formie żywopłotu

Wśród drzew polecanych do uformowania żywopłotu z pewnością znajduje się świerk serbski. Z pomocą tej rośliny możemy utworzyć bowiem wysokie naturalne zielone bariery, które bardzo dobrze osłaniają ogród od silnego wiatru, różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz stanowią doskonałą ochronę przed odgłosami z ulicy i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Co więcej, tak wykonany żywopłot jest zupełnie na każdą kieszeń - roślina nie należy do drogich drzewek.

Warto również dodać, że taki świerk będzie także dobrze prezentował się samotnie posadzony na trawniku. Należy jednak zadbać o to, by umieszczone w jego pobliżu drzewa nie zacieniały go nadmiernie.

Gdzie kupić świerk serbski?

Jednym z miejsc, w których możemy nabyć świerk serbski, jest firma choina.eu w Warszawie. Przedsiębiorstwo prowadzi hodowlę drzewek choinkowych, a także zajmuje się nasadzeniami roślin w ogrodach. Co więcej, choina.eu osobiście zajmuje się nawożeniem świerków, a także usuwaniem wszelkich chwastów. Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, iż firma korzysta jedynie z naturalnych metod upraw, co sprawia, że rośliny mają prawidłowo rozbudowany system korzeniowy i są przede wszystkim zdrowe.

Dlaczego jeszcze warto postawić na świerk serbski?

Gatunek ten bardzo dobrze znosi różnorodne temperatury powietrza. Dlatego bez problemu poradzą sobie z nim niedoświadczone w pielęgnacji roślin osoby. Niesamowitą zaletą świerka serbskiego jest również to, że ten gatunek świerku będzie się pięknie prezentować nie tylko w typowych ogrodach, ale także świetnie wpasuje się w ogrody zachowane w minimalistycznym czy modernistycznym stylu.