Polacy coraz chętniej wyposażają swoje kuchnie w kuchenki indukcyjne, które uważane są za energooszczędne oraz bezpieczne w użytkowaniu. Ich innowacyjność polega na tym, iż między cewką indukcyjną – skrytą za specjalną płytą – a stojącym na niej garnkiem wytwarza się pole magnetyczne. Dzięki niemu naczynie nagrzewa się tylko na powierzchni swojego dna. Płyta oraz pozostałe elementy garnka pozostają zimne, co pozwala uniknąć oparzenia. Ponadto gotowanie odbywa się z minimalnym zużyciem prądu. Jak można zatem wywnioskować, kuchnie indukcyjne mają wiele zalet, ale wymagają stosowania specjalnych zestawów. Czym wyróżniają się zatem dobre garnki indukcyjne?

Zwróć uwagę na specjalne oznaczenie garnków indukcyjnych

Szukając garnków indukcyjnych, przede wszystkim należy zwracać uwagę na specjalne oznaczenie umieszczone na naczyniach i na ich opakowaniach. Mowa o symbolu cewki, który przypomina sprężynę. Taki znak wskazuje, iż dany zestaw można z powodzeniem wykorzystać do przyrządzania potraw na płytach indukcyjnych. Pamiętać przy tym warto, że nie należy wykorzystywać garnków do indukcji przy gotowaniu na kuchenkach ceramicznych, gazowych czy elektrycznych. Zwykłe zestawy nie mogą też być stosowane na płytach indukcyjnych.

Czasem na rynku dostępne są jednak uniwersalne naczynia, najczęściej bardzo drogie. Czy zakup garnków indukcyjnych wiąże się zatem z dużym kosztem?

BERRETTI – polecana marka garnków indukcyjnych

Zestawy do gotowania na indukcji z roku na rok są coraz tańsze. Najlepiej kupować je u autoryzowanych dystrybutorów takich marek jak BERRETTI, a także w sklepach internetowych, które często wyprzedają towary. Warto sprawdzić ofertą firmy REMIS, która sprzedaje różne artykuły gospodarstwa domowego w przystępnych cenach oraz z gwarancją błyskawicznej dostawy. Jeśli chodzi o wspomniane garnki BERRETTI, nie ma obecnie na rynku polskim lepszych jakościowo garnków indukcyjnych w niskim pułapie cenowym.

Ich zaletą nie jest jednak tylko przystępna cena przy wysokiej klasie wykonania, ale także uniwersalność zastosowania. Garnki BERRETTI nadają się bowiem do gotowania na kuchenkach gazowych, elektrycznych, ceramicznych oraz halogenowych.

Z czego powinien być wykonany garnek indukcyjny?

Każdy garnek indukcyjny niezależnie od tego, z jakiego materiału został wyprodukowany, musi posiadać dno ferromagnetyczne. Bez niego nie jest możliwe wytworzenie pola magnetycznego między cewką ukrytą za płytą a naczyniem. Nie oznacza to jednak tego, że nie warto zwracać uwagi na tworzywa,  z których wytworzone zostały patelnie, czajniki czy rondla. Obecnie na rynku dostępne są garnki indukcyjne:

  • ze stali nierdzewnej indukcyjnej – wyróżniają się odpornością na uszkodzenia, w tym odkształcenia i  zarysowanie; uznawane są za najwyższe jakościowo garnki do indukcji zastosowania domowego;  

  • z aluminium – ich dno szybciej się nagrzewa, ale na ogół garnki z takiego metalu są mniej żywotne od tych stalowych; ich zaletą jest niebywała wręcz lekkość.

  • żeliwne – są odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia, ale przez wielu uważane są za ciężkie i nieporęczne; tworzone są głównie w większych wymiarach i dla zastosowań profesjonalnych (dla kuchni hotelowych, restauracyjnych, dla stołówek i firm cateringowych);

  • miedziane – łączą zalety wszystkich wymienionych wcześniej rodzajów garnków; ze względu na ich wysoką cenę stosowane są przede wszystkim przez szefów kuchni; wyróżniają się też wyjątkowym wyglądem;

  • emaliowane – polecane dla alergików, ponieważ nie zawierają uczulającego niklu; niestety emalia po czasie zaczyna odpryskiwać, a wtedy garnek należy wymienić na nowy;

  • z powłoką ceramiczną – takie garnki są bezpieczne dla zdrowia, a także cechują się swoim pięknem (często w klasycznych formach); ich wadą jest podatność na zarysowanie oraz uszkodzenie mechaniczne.

Grubość dna garnka i jego średnia, a wydajność gotowania

Nie każdy wie o tym, iż przy gotowaniu indukcyjnym niebywale ważne jest to, by średnica garnka pokrywała się z wymiarem pola grzewczego. Nie powinna być ona zatem ani większa, ani mniejsza, o ile nie posiadamy najwyższej klasy płyty ze specjalnymi sensorami wykrywającymi dno ferromagnetyczne naczynia. W takim przypadku garnek można ustawić w dowolnym miejscu urządzenia, bez wyznaczonych pól grzewczych.

Ponadto kupując garnki indukcyjne, należy sprawdzać grubość ich dna. Wpływa ono bowiem na wydajność gotowania, w tym na szybkość smażenia, zagotowania wody czy duszenia potraw. Dno ferromagnetyczne patelni, rondel oraz czajników i innych artykułów gospodarstwa domowego nie powinno zatem być cieńsze od 5 milimetrów, ale też nie może być grubsze od 10 mm. Stawiać powinno się też na garnki indukcyjne z nieprzywierającymi powłokami. Dotyczy to zarówno warstw zewnętrznych oraz wewnętrznych, jak i środkowych.