Zastanawiasz się, jak ochronić swój dom przed włamaniem i kradzieżą? W wielu firmach i biurowcach systemy alarmowe są codziennością. Również prywatne posesje coraz częściej są w nie wyposażone. Cieszą się tak ogromną popularnością za sprawą ich wysokiej skuteczności w ochronie mienia. Czy warto montować system alarmowy? Z czego składa się takie urządzenie? Jak działają systemy alarmowe? 

Jakie są zalety systemu alarmowego? 

Nawet jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy i wydaje Ci się, że Twojemu domowi nic nie grozi, w obecnych czasach niestety nie można być tego pewnym. Złodzieje są coraz bardziej wyspecjalizowani w swoim „fachu”, a ich metody mogą naprawdę zaskoczyć. Mówi się, że dzięki zamontowaniu systemu alarmowego, ryzyko włamania zmniejsza się nawet o 95%. Często już sam widok urządzenia potrafi skutecznie zniechęcić do próby splądrowania posiadłości. Ponadto nowoczesne systemy wyposażone są także w czujniki zbicia szyby, ruchu, a także czadu, dymu i gazu ziemnego. To znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa Twojej rodziny nie tylko przed utratą mienia, ale również zdrowia, a nawet życia. W Starowej Górze sprzedażą i montażem różnego typu systemów alarmowych zajmuje się firma Alarm-Tel. W porównaniu do kosztów, jakie często trzeba ponieść w wyniku kradzieży, cena urządzenia jest naprawdę niewielka, a przy odpowiednim użytkowaniu i konserwacji może latami służyć Twojej rodzinie.

Z czego składają się systemy alarmowe? 

Najprostsze instalacje alarmowe składają się z 4 rodzajów elementów. Sercem całej konstrukcji jest centrala alarmowa, która sprawdza i kontroluje wszystkie elementy urządzenia, jak również jego szczelność i okablowanie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości szybko informuje o tym użytkownika, co pozwala na natychmiastową reakcję. Panel konfiguracji to miejsce, w którym można ustalić liczbę osób korzystających z urządzenia i upoważnionych do wprowadzania zmian w jego funkcjonowaniu. 

Zamontowane w pomieszczeniach czujki odpowiadają za wykrywanie zagrożenia, a sygnalizatory dźwiękowe i świetlne informują o nim mieszkańców. Powiadomienia o wykrytym niebezpieczeństwie wysyłane są również telefonicznie lub w formie wiadomości tekstowej. Wielu użytkowników systemów alarmowych decyduje się również na podpisanie umowy z firmą ochroniarska. Pracownicy, otrzymując powiadomienie, szybko udają się na miejsce zdarzenia. Najczęściej cały system wymaga stałego zasilania sieciowego o napięciu 230 V. Konieczne jest także zasilanie awaryjne w postaci akumulatorów, dzięki czemu nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu cały system działa bez zarzutu.