Zastanawiając się nad wyposażeniem domu lub mieszkania, pewnie spotkałeś się z argumentami przemawiającymi za wyborem mebli drewnianych. Nic dziwnego, jest to materiał trwały i solidny, tradycyjnie wykorzystywany właśnie do produkcji mebli. Trzeba jednak pamiętać, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest też dość drogie, więc nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego w naszym artykule przedstawiamy zalety mebli z płyty. Zapraszamy!

Jakie są rodzaje płyt meblowych?

Podstawowe rodzaje płyt wykorzystywanych w meblarstwie to płyty wiórowe, płyty paździerzowe i płyty pilśniowe. Te pierwsze produkowane są z wiórów drewnianych spojonych klejem, zaś paździerz to włókna lniane lub konopne. Te rodzaje płyt najczęściej wykorzystywane są do produkcji mebli tapicerowanych i skrzyniowych. Mogą być laminowane lub fornirowane. Płyty paździerzowe nie mogą być narażane na wilgoć, zatem nie nadają się do kuchni i łazienek.

Nieco bardziej solidnym materiałem są płyty pilśniowe. Powstają one poprzez rozwłóknienie tkanki drzewnej, odpowiednie jej uformowanie i spojenie klejem syntetycznym. Są one odporne zarówno na wilgoć, jak i temperaturę. W zależności od sposobu produkcji mogą mieć różną twardość, a także grubość. Występują w trzech rodzajach: HDF, MDF i LDF. Tych ostatnich zasadniczo nie wykorzystuje się do produkcji mebli.

Eleganckie i różnorodne meble z MDF-u

MDF to płyty meblowe o średniej twardości, najczęściej stosowane w branży meblarskiej. Meble z tego materiału, produkowane przez firmę Meblocross Fabryka Mebli są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Można z nich produkować szafki, szafy, regały, stoliki pod telewizor, a nawet łóżka czy stoły. HDF to najtwardszy rodzaj płyt pilśniowych, o dużej gęstości i trwałości. Jako że jest to materiał stosunkowo najbardziej odporny na działanie wilgoci, po dodatkowym zabezpieczeniu laminatem można go stosować na blaty przy produkcji mebli kuchennych na zamówienie, czy nawet do łazienek.