Projekt ogrodu powinien być prosty i odpowiednio dopracowany, tak aby działka prezentowała się estetycznie. Odpowiedni dobór roślin i mebli ogrodowych wpływa na jej funkcjonalność i komfort użytkowania. Dlatego też tak ważna jest wiedza o uprawie roślin. Przy projektowaniu ogrodu można skorzystać z gotowego planu lub zrealizować własną wizję. Co się zatem bardziej opłaca – gotowy czy własny plan?

Jaki projekt ogrodu wybrać? 

Przy planowaniu projektu ogrodu należy uwzględnić wiele kwestii, takich jak typ gleby, wilgotność czy nasłonecznienie. Pozwala to na dobór roślin. W tym celu przyda się wiedza o gatunkach i rodzajach, które lubią swoje towarzystwo. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na samodzielne projektowanie, potrzebne będzie zaznajomienie się z poradnikami z zakresu ogrodnictwa lub skorzystanie z darmowych programów komputerowych. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czasu i dysponujesz odpowiedniki środkami finansowymi, skorzystaj z pomocy fachowca. Projektant ogrodu doradzi, jak zaaranżować ogród, który będzie służył przez wiele lat.

Własny projekt ogrodu

Podstawą dobrego planu jest pomysł. Można go znaleźć w Internecie, poradnikach i czasopismach o tematyce ogrodniczej. Inspiracji należy również szukać, oglądając inne działki i ogrody botaniczne. Warto także poradzić się posiadających działki sąsiadów i znajomych. Przy lekturze książek o roślinach i ich sadzeniu, dobrze jest prowadzić listę wybranych gatunków, które chcemy mieć w swoim sadzie. Od razu można też zapisać, jakie mają upodobania i jak je sadzić. Wówczas też powinniśmy pomyśleć o strefie odpoczynku i praktycznych meblach ogrodowych. Altana, oczko wodne czy siatka do kosza to kwestie, które również trzeba rozważyć. Architektura krajobrazu wymaga umiejętności planowania przestrzennego. Jeśli jej nie posiadasz, lepiej zwróć się o poradę do fachowca, który z pewnością zaproponuje korzystne rozwiązanie.

Zalety gotowego projektu ogrodu

Gotowe projekty ogrodu pozwalają na szybkie osiągnięcie efektów. Z reguły prace trwają ok. 2 tygodni. W innych sytuacjach proces ten trwa dłużej. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że wykorzystane rośliny mają długi okres kwitnienia i nie wymagają specjalnego podłoża. Pomaga to znacznie zaoszczędzić czas. Jest również tańsze od indywidualnej usługi planowania działki. Zawsze jednak gotowy szkic można odpowiednio rozbudować o nowe rośliny lub dodać jakiś nowy element. Gotowy plan można znaleźć w Internecie lub skorzystać z porad specjalistów.

Z czego składa się gotowy projekt ogrodu?

Darmowe lub płatne gotowe projekty domów składają się najczęściej z:

  • Planu nasadzeń: prosty i zrozumiały plan pozwoli na samodzielnie przygotowanie rabat,

  • Sadzonki: obejmują wszystkie rośliny,

  • Wykaz roślin: najczęściej ze zdjęciami i planowaną ilością sztuk,

  • Instrukcji sadzenia i pielęgnowania,

  • Przedstawienia graficznego: wizualizacji,

  • Terminarza prac ogrodniczych: na okres ok. 12 miesięcy.

Przy projektowaniu działki warto zwrócić uwagę nie tylko na środki finansowe, ale także uwzględnić własny tryb życia oraz upodobania członków rodziny. Na plan ogrodu i jego urzeczywistnienie powinny również wpływać ilość czasu i pracy, jaką chcemy całemu przedsięwzięciu poświęcić. Możliwe, że konieczne będzie rozłożenie działania w czasie oraz wybranie tańszych roślin i materiałów. Na początku jednak trzeba się zastanowić, czy wolimy zająć się pracami samodzielnie, czy z pomocą specjalistów.