Niezależnie od tego, czy planujesz położyć drewniany parkiet, czy szukasz sposobu na utrzymanie nieskazitelnego wyglądu drewnianych paneli, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami konserwacyjnymi, dzięki którym podłogi będą w dobrym stanie technicznym przez długie lata. Sprawdźmy, co zrobić, aby drewniane podłogi lśniły pełnym blaskiem.

Drewniane podłogi – profilaktyka to podstawa

Najlepszym sposobem na czyszczenie podłóg z twardego drewna są dobrze dobrane środki konserwacyjne, które nie tylko pomogą chronić podłogi, ale też skrócą czas poświęcany na sprzątanie. Aby zmniejszyć zabrudzenia, wiele osób wykorzystuje maty podłogowe. To szczególnie istotne w śnieżną lub deszczową pogodę, kiedy zanieczyszczenia wnikają w strukturę podłogi, powodując jej uszkodzenie. Dobrym zwyczajem jest także trzymanie szmatki lub ściereczki schowanej obok drzwi, aby szybko wyczyścić stojącą wodę i inne zanieczyszczenia

Od czego zacząć pielęgnację?

Nie wszystkie środki pielęgnacyjne nadają się do drewnianych powierzchni. Zanim wybierzesz odpowiedni produkt czyszczący do podłóg, przestudiuj etykietę – najlepiej wybrać produkt przeznaczony do konkretnego wykończenia (poliuretan, olej lub wosk). W ofercie firmy Parkiety Pętlak znajduje się wiele produktów dedykowanych do różnego typu podłóg, których skład jest w pełni bezpieczny dla zdrowia domowników.

Ochraniacze do mebli

Filcowe ochraniacze do nóg mebli to skuteczny sposób na zbieranie zanieczyszczeń i ochronę podłogi przed zadrapaniami. Oczywiście, ich żywotność jest ograniczona – w przypadku mebli, które są często przesuwane, takich jak krzesła kuchenne i stołowe, należy wymieniać ochraniacze średnio co miesiąc. Jeżeli uważasz, że ochraniacze są mało stylowe, możesz zdecydować się na zakup dywanu, który spełni podwójną rolę – jako element ozdobny i ochraniacz podłogi.

Jak myć podłogi?

Podłogi pozostaną w nienagannym stanie, jeżeli będą myte podwójnie – na sucho, a potem na mokro. Czyszczenie na sucho jest niezbędne, aby zapobiec porysowaniu podłogi przez brud podczas używania mokrego mopa. Jeśli w pierwszej kolejności nie zmieciesz zasadniczo, sprzątanie na mokro będzie przypomniało przeciąganie papieru ściernego po podłodze.

Podłogi drewniane – naturalny wybór

Należy pamiętać, że parkiety to podłogi wykonane z naturalnego drewna, dlatego będą pracować przez cały rok. Jeśli zauważysz, że między deskami powstają luki w porze suchej, a drewno nie powróci do normalnego stanu w wilgotnych porach roku, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który oceni stopień separacji desek. Aby uniknąć nadmiernych ruch zalecane jest stosowanie nawilżacza, który zrównoważy środowisko w porze suchej.