Aranżacja łazienki to jeden z etapów urządzania mieszkania lub przeprowadzania remontu. Pomieszczenie to jest niezwykle ważne na co dzień. Dlatego też warto zadbać, by jego wyposażenie było zarazem praktyczne i estetyczne. Duże znaczenie ma dopasowanie mebli do łazienki oraz właściwa pielęgnacja powierzchni, zabezpieczająca przed wilgocią. Jak zatem należycie urządzić łazienkę?

Jakie  zestawy mebli łazienkowych wybrać?

Działające na polskim rynku sklepy meblowe proponują wielość form, stylów i rozmiarów armatury łazienkowej. Decydując się na zakup sprzętu do łazienki, warto zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane oraz ich odporność na czynniki zewnętrzne. Szczególne znaczenie ma temperatura i panująca w powietrzu wilgotność. Porządek w pomieszczeniu pomogą utrzymać meble łazienkowe.

Podstawowym elementem wyposażenia są szafki. Mogą być dopasowane rozmiarem i stylem do umywalki, wiszące lub stojące. Przy tym są otwarte lub zamknięte, zawierające dodatkowe drzwiczki, półki lub szuflady. Łatwy dostęp do przyborów toaletowych zapewniają z kolei zamontowane na ścianach półki. Do wyboru mamy półki łazienkowe z płyt MDF, drewna, metalu czy sztucznego tworzywa.

Meble łazienkowe na wymiar to także komody i półsłupki. Najpopularniejszym modelem są komody złożone z dwóch drzwiczek i pojedynczej szuflady. Praktyczna i funkcjonalna armatura łazienkowa to także wybrana w zależności od preferencji kabina prysznicowa lub wanna. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością, kształtem, pojemnością, funkcjami oraz materiałem. Wanny najczęściej wykonuje się z akrylu, stali, konglomeratu, drewna lub kamienia. Mogą być zabudowane np. płytkami i przybierać formy narożne, prostokątne, owalne czy okrągłe.

Jak dopasować meble do rozmiaru łazienki?

Szukając odpowiednich mebli łazienkowych, należy się przede wszystkim kierować metrażem pomieszczenia. Z tej przyczyny najlepszym rozwiązaniem są wykonywane przez fachowców meble na zamówienie. Inny sprzęt jest dobry do małych, inny do dużych wnętrz. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się wiszące szafki łazienkowe w komplecie z lustrami. Sprawią wrażenie optycznie większej łazienki. Nowoczesny, minimalistyczny styl wzmocni podwieszana lub zainstalowana na blacie umywalka połączona z szafką na preparaty czyszczące. Prostym i praktycznym rozwiązaniem będzie wybór odpornej na wilgoć drewnianej armatury łazienkowej.

Bardziej zróżnicowane zestawy mebli łazienkowych będą za to pasować przy większym metrażu. Zamiast kabiny prysznicowej oszczędzającej miejsce, można się zdecydować na przestronną wannę. Ustawienie sprzętu przy większym metrażu wiąże się z większą swobodą. Dwie wąskie szafki pod umywalką, meble na nóżkach, jak również dekoracyjna rozmaitość nadają się do zagospodarowania większych wnętrz.

W jaki sposób zabezpieczyć przed wilgocią armaturę łazienkową?

Chcąc ochronić wyposażenie łazienki przed wilgocią, najlepiej wybrać sprzęt odporny na działanie substancji chemicznych i wodę. Takie właściwości posiada umeblowanie wykonane z płyt MDF. Pokryte warstwą akrylową lub sporządzone z laminowanych płyt sprzęty sprawdzą się w podatnych na wilgoć i zmiany temperatury wnętrzach. 

Niechroniona przed wilgocią armatura łazienkowa szybko się zniszczy. Jest też dużo bardziej podatna na grzyby i pleśń. Dlatego tak ważny jest zabieg impregnacji. Zwykle informacje na temat całego procesu oraz zalecanych preparatów impregnujących znajdują się na zamieszczonych na aparaturze etykietach. Cały proces polega na pokryciu pędzlem powierzchni warstwą impregnatu i pozostawieniu części do wyschnięcia. Do pozbycia się wilgoci stosuje się również elektroniczne osuszacze powietrza.

Wybierając wyposażenie łazienki, należy się przede wszystkim kierować wielkością pomieszczenia oraz panującymi w niej temperaturami. Wnętrza narażone na większą wilgoć wymagają bowiem umieszczenia wytrzymałego i odpornego na wodę umeblowania.

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na meble na wymiar? Koniecznie przeczytaj.

Urządzasz mieszkanie? Dowiedz się, jak umeblować małą kuchnię.