Kuchnia, łazienka i dwa pokoje to standardowy układ mieszkania, na jaki decydują się młode małżeństwa, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Oferuje ono komfort, jakiego para potrzebuje, by żyć wygodnie, a przy tym pozwala optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Tu jednak kluczowy jest dobór odpowiedniego wyposażenia. W artykule radzimy, na co należy zwracać uwagę.

Kuchnia i łazienka

Te dwa pomieszczenia w większości mieszkań wystawianych na sprzedaż są wyposażone w podstawowym zakresie. Cena lokalu jest wówczas wyższa, ale nowi właściciele nie muszą zajmować się ich urządzaniem. Zazwyczaj też aranżacja taka ma dość minimalistyczny, nowoczesny charakter.

W kuchni znajdziemy niezbędne sprzęty AGD, czyli lodówkę i kuchenkę. Niekiedy umieszczana jest tam też zmywarka, a nawet też pralka. Blaty i szafki są zazwyczaj utrzymane w uniwersalnej kolorystyce i stylu. Zaletą jest tu fakt, że zabudowa kuchenna wykonywana jest na wymiar, dzięki czemu rozmiar kuchni jest maksymalnie wykorzystany. Rozwiązanie takie ogranicza nam możliwości aranżacyjne, nie mamy bowiem pełnego wpływu na stylizację. Możemy natomiast zindywidualizować wnętrze za pomocą odpowiednio dobranych dekoracji i akcesoriów kuchennych, dzięki którym wprowadzimy do pomieszczenia ulubione kolory czy wzory. Więcej swobody możemy mieć w łazience, gdzie deweloper dokonuje jedynie montażu urządzeń sanitarnych. O doborze szafek oraz innych elementów wyposażenia decydujemy natomiast samodzielnie.

Nowoczesny charakter zarówno kuchni, jak i łazienki wpasowuje się w popularną obecnie stylizację. Sprawdza się właśnie w niewielkich mieszkaniach, gdzie duże znaczenie ma właściwe zagospodarowanie przestrzeni. Meble o prostych liniach i pozbawione ornamentów oraz wielofunkcyjne rozwiązania to główne cechy charakterystyczne współczesnych aranżacji.

Pokój dzienny i sypialnia

W mieszkaniu dwupokojowym zazwyczaj jedno pomieszczenie przeznaczane jest na sypialnię właścicielu, drugie służy jako pokój dzienny, czyli swoiste połączenie salonu i jadalni. Jeśli rozmiary kuchni na to pozwalają, możemy zrezygnować z tego ostatniego i umieścić stół z krzesłami właśnie tam. Zyskamy wówczas w pokoju dziennym dodatkową przestrzeń. Możemy ją wykorzystać na przykład na wygodne biurko z komputerem.

Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze mebli pokojowych? Musimy przede wszystkim dopasować je do funkcji, jaką pełnić będzie pomieszczenie. Ubrania umieścimy raczej w sypialni, gdzie powinno znaleźć się miejsce dla pojemnej szafy wyposażonej w głębokie półki oraz miejsce na wieszaki. Do przechowywania bielizny, pościeli czy ręczników wykorzystać możemy też komodę z szufladami. Producenci mebli tacy jak Meblar oferują zazwyczaj całe komplety mebli do sypialni – łóżko wraz z zestawem szaf, dzięki czemu z łatwością urządzimy całe pomieszczenie. Postarajmy się przy tym, by w sypialni znalazło się tylko to, co jest nam rzeczywiście potrzebne.

W pokoju dziennym również powinna znaleźć się szafa, w której umieścimy wszystko, co nie może znaleźć się w pozostałych pomieszczeniach. Niezastąpiona będzie tu nowoczesna meblościanka. Świetnie sprawdzi się też szafa narożna, która lepiej niż tradycyjna zagospodaruje tę niewygodną część pokoju. W niedużym mieszkaniu najlepszym rozwiązaniem będą szafy przesuwne, których otwieranie nie wymaga dużej przestrzeni – warto zatem umieszczać je w przedpokoju. W dwupokojowym mieszkaniu brakuje sypialni dla gości. Rolę tę odgrywa zazwyczaj pokój dzienny. Koniecznym elementem będzie tu zatem rozkładana sofa.