Zamontowanie klimatyzacji w domu daje wiele korzyści domownikom. Nowoczesne klimatyzatory dostępne na rynku mogą służyć do ochładzania pomieszczeń w ciepłe dni oraz ogrzewania ich w zimniejszej porze. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest także to, że oczyszczają one powietrze nawiewane do wnętrza domu. Wpływ na efektowność działania całego układu klimatyzacji ma jego montaż. Jak zatem powinno się montować klimatyzację?

Montaż parownika

Ze względu na to, że obowiązują coraz bardziej zaostrzone przepisy dotyczące ograniczenia emisji substancji przyczyniających się do niszczenia warstwy ozonowej oraz wywoływania efektu cieplarnianego, montażem klimatyzacji w domach i mieszkaniach powinny zajmować się osoby, które są specjalnie przeszkolone, np. z firmy Chłodnictwo i Klimatyzacja z Ełku. Tylko skorzystanie z usług profesjonalistów pozwoli nam na uzyskanie zadowalającego efektu, przy jednoczesnym przestrzeganiu obowiązujących standardów.

Sam montaż klimatyzacji rozpoczyna się od rozpakowania urządzenia. Klimatyzatory typu split złożone są ze skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej, parownika, czyli jednostki wewnętrznej, kabli elektrycznych oraz przewodów freonowych zawierających czynnik chłodniczy, a także wspornik.

W instrukcji klimatyzacji powinny znajdować się informacje dotyczące odstępów między urządzeniem, a sufitem i podłogą. Podana powinna być również informacja o maksymalnej odległości jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej. Montaż parownika ułatwi wspornik.

W pierwszej kolejności należy zamocować jednostkę wewnętrzną. Zanim jednak ta czynność zostanie wykonana trzeba w ścianie zewnętrznej wykonać otwór o średnicy 5-6 cm. Będzie on nam służył do wyprowadzenia rur i kabli z budynku. Gdy otwór jest już wywiercony można przejść do zamocowania wspornika. Wspornik powinien być zamontowany poziomo do konstrukcji nośnej ściany przy użyciu wkrętów.

Kolejnym etapem prac montażowych jest podłączenie kabla elektrycznego i przewodu freonowego do jednostki wewnętrznej. Gdy mamy już to za sobą należy połączyć przewody i rurkę do skroplin. Najczęściej wykorzystuje się do tego taśmę izolacyjną. Połączenie ich sprawi, że będą one łatwiejsze do wyprowadzenia na zewnątrz przez wcześniej wywiercony otwór. Jeżeli przewody są już wyprowadzone z budynku można nasadzić parownik na stelaż.

Montaż jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrza klimatyzacji montowana jest na zewnątrz budynku. Najczęściej mocuje się ją na elewacji, dachu lub balkonie. Do skraplacza przykręca się nóżki, które będą stanowiły podporę dla urządzenia. Następnie całość należy ustawić w wybranym miejscu, przy czym warto pamiętać, aby klimatyzator znajdować się w zacienionym miejscu, gdzie podstawa jest sztywna i stabilna. Odradza się także montowanie jednostki zewnętrznej w miejscach z dala ok. okien, ponieważ podczas pracy generuje ona hałas.

Podczas montażu jednostki zewnętrznej trzeba pamiętać o podłączeniu obydwu skroplin. Przyłącze to powinno być zainstalowane pod spodem skraplacza. Umożliwi to odprowadzenie wody na zewnątrz urządzenia, gdy będzie ono ustawione w trybie ogrzewania. Kolejnym etapem jest podłączenie przewodu freonowego. Na sam koniec należy odpowietrzyć instalacje freonową oraz usunąć z niej wilgoć. Ważne jest również sprawdzenie szczelności całego układu.