Zakładanie ogrodu to nie tylko wycieczka do sklepu z roślinami ozdobnymi, kwiatami, czy krzewami, to szereg czynności, których przeprowadzenie we właściwej kolejności, odpowiednim rodzajem sprzętu gwarantuje stworzenie ogrodu marzeń. Miejsca idealnego dla wypoczynku, wspólnie spędzanego czasu, jak również efektywne wykończenie posesji, czy też działek rekreacyjnych. Dlaczego warto zdecydować się na projekt ogrodu?

Zakładanie ogrodu – co z niwelacją terenu, czy jest ona konieczna?

Prace ziemne w mniejszym bądź większym stopniu zawsze będą konieczne do przeprowadzenia, celem zapewnienia odpowiednich warunków wzrostu, dla jakie roślin będą nasadzane na ogrodzie. Kolejność i rodzaj prac, jakie należy przeprowadzić na danym terenie, zależy od miejsca zakładania ogrodu czy też gleby, jaka tam występuje. Dlatego kluczem do stworzenia ogrodu marzeń jest projekt aranżacji ogrodu. Roboty ziemne w tym niwelacja terenu będzie konieczna do przeprowadzenia w momencie, kiedy w ogrodzie ma być wykonane oświetlenie i konieczne będzie poprowadzenie w ziemi instalacji elektrycznej. Nowoczesny ogród nie może obyć się bez nowoczesnego systemu nawadniania, czy też zraszania, który również wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu. Wszystkie te czynności sprowadzają się do jednego – kluczowy w budowaniu ogrodu jest projekt.

Co zawierać powinien projekt ogrodu?

Na początek warto zaznaczyć, że firmy zajmujące się projektowaniem i budową ogrodów w swej pracy wykorzystują dwa rodzaje projektów: projekt koncepcyjny ogrodu oraz projekt wykonawczy ogrodu. Przykładem firmy, która ma doświadczenie zarówno w projektowaniu, budowie, jak i pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych jest firma EuroCliner w Olsztynie. Projekt koncepcyjny to nic innego jak przeważnie dwie propozycje rozmieszczenia, plan nasadzeń wykonany w formie rzutu terenu uwzględniający również rozmieszczenie nie tylko roślinności, ale także dróżek, nawierzchni, małej architektury. Po zaakceptowaniu danej wersji projektu koncepcyjnego wykonywany jest projekt wykonawczy – projekt właściwy aranżacji ogrodu. Projekt ogrodu pozwala w pełni wykorzystać potencjał miejsca i pogodzić je z oczekiwaniami, wyobrażeniami zlecającego dotyczącego danej przestrzeni.

Jakie elementy powinien zawierać projekt właściwy?

W projekcie ogrodu powinien znaleźć się rzut zagospodarowania terenu w skali 1:100 lub 1:200, w którym rozmieszczone są wszelkie obiekty, jakie mają zostać posadzone, łącznie z informacją o ich liczbie zarówno w skupinach, jak i na rabatach. Należy zwrócić uwagę, aby w projekcie opisano w projektach częściowych niezbędne do wykonania prac ziemne, czy też odwodnienia, budowę nawierzchni, małej architektury, czy też oświetlenia oraz wstępny kosztorys prac.

Projekt ogrodu powinien szczegółowo opisywać układ przewodów elektrycznych ze wskazaniem właściwych parametrów oświetlenia, podobnie jak systemu nawadniania. Właściwe, rzetelne wykonanie projektu ogrodu pozwala uniknąć kosztownych prac modernizacyjnych ogrodu, czy też działki, gdy okaże się, że wykonane samodzielnie prace nie spełniają w ogóle oczekiwań właściciela ogrodu.