Podłogi drewniane cieszą się coraz większą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Podłoga z drewna to nie tylko piękne, eleganckie wykończenie naszego wnętrza, ale również sposób na zatrzymanie sporej ilości ciepła w okresie sezonu grzewczego. Drewno jako takie ma dość dużą zdolność kumulowania ciepła, dlatego podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe to niebywałe oszczędności dla właścicieli domów, którzy zdecydowali się na ten rodzaj podłogi w swoim domu.

Podłoga z drewna wymaga zabiegów kosmetycznych

Drewno jest cieplejsze od paneli podłogowych, przez co kontakt drewna z ciałem człowieka jest dla nas tak przyjemny. Jednak podłoga z drewna to nie tylko przyjemność wizualna i nazwijmy to cielesna, to również obowiązki. Mowa tu o konieczności okresowego czyszczenia jej i konserwowania, aby jak najdłużej mogła być w dobrej formie. Odświeżenie parkietu, podłogi z drewna jest możliwe dzięki wycyklinowaniu jej i odpowiednim zabezpieczeniu wyczyszczonego drewna na kolejne lata świetnego funkcjonowania w naszych domach.

Z jakich etapów składa się proces cyklinowania podłóg?

Cyklinowanie podłóg drewnianych, jeśli dysponujemy ogromną ilością czasu, jeszcze większymi pokładami cierpliwości i dość dużą sprawnością manualną możemy wykonać samodzielnie, ale o wiele lepszym, mniej nerwowym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalnej ekipy remontowej do wykonania usługi cyklinowania.

Zwykle proces cyklinowania będzie przebiegał w pięciu krokach:

  • Krok 1: przygotowanie powierzchni, zebranie niezbędnego sprzętu
  • Krok 2: usunięcie starej warstwy powłok zabezpieczających drewno
  • Krok 3: wypełnienie ewentualnych ubytków w drewnie
  • Krok 4: ponowne prace ochronne w drewnie
  • Krok 5: staranne wyszlifowanie kolejnych warstw lakieru

Prace cyklinowania parkietu z drewna po skompletowaniu niezbędnego sprzętu musimy zacząć od dokładnego odkurzenia powierzchni roboczej. Używając specjalistycznego sprzętu budowlanego, w postaci cykliniarki wysokiej jakości, ścieramy starą warstwę lakieru odpowiednio dobranym gradientem papieru ściernego. Ten etap prac pochłania dość duże ilości materiału ściernego, dlatego duże znaczenie dla ekonomicznego przeprowadzenia prac ma tu doświadczenie ekipy cyklinującej podłogi. Praktyka pozwala dobrać nam ilość materiału roboczego do wielkości pomieszczeń, w których przeprowadzamy renowację lakieru. Jeśli korzystamy z usług firmy zewnętrznej mamy duże szanse na to, że zapłacimy jedynie za fizycznie zużyty papier ścierny, a nie za zakupiony na potrzeby remontu parkietu.

Wysoki połysk parkietu dzięki szlifowaniu międzywarstwowemu

Poza cykliniarką sprawdzi się też do oszlifowania fragmentów bezpośrednio przy ścianach tzw. krawędziówka, czyli szlifierka krawędziowa i pochłaniacz pyłów. Po dokładnym oczyszczeniu i wywietrzeniu pomieszczenia odpowiednio dobraną szpachlą maskujemy wszelkie ubytki, które następnie wygładzamy, przygotowując podłogę do lakierowania. Lakierowanie najlepiej przeprowadzić następnego dnia po opadnięciu wszystkich unoszących się drobin pyłu, który powstał podczas polerowania podłogi. Lakierowanie można przeprowadzać trzykrotnie, pamiętając, by pomiędzy kolejnymi warstwami dokładnie wypolerować parkiet, wykonując szlifowanie międzywarstwowe papierem o drobnej gradacji uzależnionej od stopnia połysku, jaki chcemy uzyskać.