Szkodniki w postaci insektów to nie tylko uciążliwy, ale też poważny problem. Do walki z tym utrapieniem zaleca się przeprowadzenie dezynsekcji, która pozwoli usunąć owady. Ich likwidacja zapobiegnie niszczeniu części sprzętu czy żywności. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Sprawdź, jak wygląda cały proces i w jaki sposób należy się do niego przygotować? Dowiedz się, czy po wszystkim trzeba jeszcze wyczyścić mieszkanie?

Przygotowania do dezynsekcji mieszkania

Do podstawowych usług DDD obok deratyzacji należy profesjonalna dezynsekcja. Do przeprowadzenia zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. W tym celu koniecznie upewnij się, gdzie dokładnie w mieszkaniu znajdują się insekty. Największe skupiska umożliwiają wskazanie miejsc rozmnażania się owadów, co ułatwi ekipie dezynsekcyjnej działanie. 

Dopiero wtedy usuwa się wszelkie jedzenie i środki higieniczne, które można zabezpieczyć np. folią. Schowaj także miski przeznaczone na pokarm dla zwierząt domowych. Warto również poprzesuwać sprzęty od ścian, aby ułatwić dotarcie do nich oraz należy odłączyć urządzenia elektroniczne od prądu. Zapobiegnie się w ten sposób niepożądanym zwarciom. Dobrze, aby w czasie dezynsekcji nie przebywały w mieszkaniu żadne zwierzęta i lokatorzy.

Etapy dezynsekcji

Profesjonalna dezynsekcja pluskwy rozpoczyna się od ustalenia przez specjalistów, z jakim owadem ma się do czynienia. Ponieważ wiąże się to z wysokością kosztów usługi, warto wcześniej sprawdzić cennik dezynsekcji. Na wysokość opłat wpływa liczba oraz różnorodność insektów koniecznych do usunięcia. Do najczęstszych szkodników zaliczają się pluskwy i mole. Pierwsze z nich z reguły przebywają w meblach, natomiast prusaki i karaluchy w pobliżu koszy na śmieci. O obecności moli ubraniowych będą świadczyć kokony i dziury w odzieży. Z kolei gatunki spożywcze łatwo rozpoznać, ponieważ przypominają mniejsze ćmy. Dopiero wtedy przechodzi się do wyboru najskuteczniejszej metody.

Podobnie jak deratyzacja i dezynfekcja mieszkania, dezynsekcja wymaga podjęcia pewnych środków. Zaliczają się do nich: dezynsekcja termiczna, opryskiwanie, wymrażanie, metoda żelowa, gazowa, zamgławianie, nastrzykiwanie i opylanie. W przypadku pluskiew wykonuje się najczęściej zamgławianie. Odpluskwianie dokonuje się także z użyciem lodu (wymrażania). Z kolei żelowanie sprowadza się do aplikacji żelu. Jego działanie, za które odpowiada zawartość, polega na przyciąganiu szkodników i ich stopniowym usuwaniu. Jest to metoda najwygodniejsza i przyjazna środowisku. Żel nie jest szkodliwy dla ludzi. Nakłada się go w największe skupiska owadów i tam, gdzie się ostatnio znajdowały.

Jak postępować po zabiegu?

Po dezynsekcji należy zaczekać, aż preparaty przestaną działać i wyschną. W związku z tym po wyjściu firmy dezynsekcyjnej należy odczekać jeszcze kilka godzin. Dopiero wtedy można bezpiecznie powrócić do domu lub mieszkania. Wskazane jest otwarcie okien i wywietrzenie pomieszczeń. Pozwoli to na oczyszczenie powietrza z resztek środków. Zalecane jest również umycie powierzchni, które będą wykorzystane do umieszczania żywności. 

Resztę należy pozostawić nienaruszoną, by preparaty chemiczne mogły właściwie zadziałać. Prześcieradła i poszewki można uprać, a poręcza i części mebli warto przeczyścić. Równie ważne jest umycie podłóg i blatów, jeśli w domu przebywają zwierzęta lub małe dzieci. Warto jednak ustalić postępowanie po pracach dezynsekcyjnych z fachowcem. W ten sposób unikniemy niewskazanego przedostania się trucizny do żywności.

Sprawdź również, czym różnią się od siebie: dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja