Inwestycja budowlana to wieloetapowe przedsięwzięcie, w którego ramach przenika się wiele norm oraz przepisów prawa. Każda musi być zatem traktowana indywidualnie jako nowe wyzwanie. Inwestor musi być zatem odpowiednio przygotowany, by przedsięwzięcie odniosło sukces. Jak wygląda przebieg inwestycji budowlanej i na co należy zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Przygotowanie i planowanie

Każda inwestycja budowlana ma swoje źródło w pomyśle, który przeradza się w szczegółowy projekt. Cale przedsięwzięcie można podzielić na cztery fazy: przygotowawczą, projektowania, realizacji oraz przekazania do eksploatacji. Każda kolejna wynika z poprzedniej i jest przez nią uwarunkowana. Oznacza to, że bez właściwego planu i projektu niemożliwa będzie skuteczna realizacja, a następnie użytkowanie budynku.

Na etapie przygotowawczym inwestor musi określić wszelkie zagrożenia dla inwestycji budowlanej. Uwzględnione muszą tu zostać kwestie takie jak stan prawny nieruchomości, sytuacja planistyczna, dostępność komunikacyjna oraz mediów, a także ochrona środowiska czy ewentualna ochrona konserwatorska. W tej samej fazie powstać też musi kosztorys inwestycji. Niemożliwe jest ujęcie w nim wszystkiego, jednak daje on podstawę do podjęcia dalszych działań – zlecenia wykonania projektu i uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych.

Po przejściu fazy przygotowawczej opracowany zostać musi projekt budowlany. Optymalnym rozwiązaniem jest mianowanie architekta głównym projektantem, co przeniesie na niego odpowiedzialność za całościowe jego przygotowanie wraz z uzyskaniem wymaganych pozwoleń. Przed uzyskaniem zgody na budowę, inwestycja musi uzyskać:

  • decyzję o warunkach zabudowy, jeśli nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
  • decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji;
  • zgody na lokalizację zjazdu;
  • techniczne warunki przyłączenia gazu, energii elektrycznej i wody.

W projekcie budowlanym zawarte muszą zostać informacje dotyczące zagospodarowania działki: określenie ternu, obrysy obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia. Określona musi zostać też funkcja, forma i konstrukcja obiektu.

Realizacja i eksploatacja

Po zweryfikowaniu zgodności projektu budowlanego z planem miejscowym i przepisami techniczno-budowlanymi przez starostę, wyssane zostaje pozwolenie na budowę. Otwiera ono drogę do realizacji inwestycji. Tu ponownie inwestor angażuje specjalistów, czyli firmę budowlaną, która przyjmie na siebie rolę generalnego wykonawcy.

W branży budowlanej działają firmy ukierunkowane na całościową realizację inwestycji budowlanej takie jak Kobnext. Korzystanie z tych usług jest nie tylko wygodne, ale również korzystne dla sprawnego przebiegu przedsięwzięcia. Konieczne jest jednak zawarcie w umowie szczegółowego zakresu robot budowlanych. Do obowiązków generalnego wykonawcy należy również zapewnienie kierownika budowy, którego obecność wymagana jest przepisami prawa.

Dopuszczenie budynku do użytkowania nastąpić może dopiero po zgłoszeniu zakończenia prac do Powiatowego Inspektora Budowlanego, który wydaje upoważniającą do eksploatacji decyzję.