Kiedy mija piękne słoneczne lato, a liście z drzew zaczynają żółknąć i opadać zalegając na trawniku, należy zastanowić się, jak przygotować swój ogród na chłodniejszą jesienną porę, a później –  na nadejście zimy. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jakie sposoby polecamy na dbanie o ogród jesienią.

Zadbaj o trawnik

Trawa jesienią rośnie co prawda wolniej niż wiosną i latem, jednakże nie należy zupełnie zrezygnować z jej pielęgnacji. Nie trzeba jej regularnie przycinać i podlewać, co sprawia, że intensywność prac z tym związanych jest zdecydowanie mniejsza, jednakże warto  pamiętać chociażby o jesiennym nawożeniu trawnika. Zwróć uwagę na zawartość azotu w kupowanym nawozie – jego dostarczenie roślinom jest potrzebne, jednak zawartość azotu w nawozach jesiennych powinna być stosunkowo niska, aby rośliny nie rozrastały się przez zimę. Nawożenie azotem lepiej, aby odbyło się końcem lipca, aniżeli później. Jesienią lepiej postawić na nawozy z fosforem i potasem.  Ich zadaniem jest  wzmocnienie ukorzenienia rośliny i umożliwienie poprawnego przepływu substancji odżywczych, które znajdują się w liściach. Koszenie trawnika powinno odbywać się do pierwszych przymrozków. Ostatnie koszenie powinno sprawić, że trawa będzie bardzo krótka i śnieg jej nie zniszczy swoim ciężarem. Na trawniku nie powinny też zalegać liście, bo zimą murawa zgnije. Z pomocą przy walce z wszędobylskimi liśćmi przyjdzie z pewnością dmuchawa do liści.

Sadzenie drzew i krzewów

Jesień to czas sadzenia krzewów i drzew owocowych. To też najlepszy moment na sadzenie roślin z tzw. gołym korzeniem, np. żywopłotów. Przed ich posadzeniem pamiętaj, aby korzenie na dwie godziny przed całym zabiegiem wsadzić do wody, aby dobrze nasiąkły. Do końca października sadzimy też tulipany, narcyzy i hiacynty. Wtedy też przy bylinach usuwamy przekwitłe kwiatostany.

Zabezpieczenie roślin przed chłodem

Pamiętaj o tym, aby odpowiednio zadbać  o rośliny nieodporne na chłód. Lekkie okrycie z liści warto zostawić na roślinach rosnących pod drzewami i krzewami oraz na rabatach. Zanim nadejdą przymrozki, trzeba też obsypać nasadę korzenia ziemią, a zrobić to należy w przypadku takich roślin jak: róże, hortensje i winorośl. Dzięki temu, nawet jeżeli w zimie górna część rośliny zmarznie, wiosną pojawią się nowe pędy. Przed nadejściem dużych mrozów należy podlać obficie rododendrony i iglaki zimozielone, lepiej wówczas zniosą tzw. suszę fizjologiczną. Należy też pamiętać, aby po pierwszych przymrozkach zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Nie należy jednak robić tego przy pomocy folii. To popularny błąd, bowiem folia nie przepuszcza powietrza ani wody i rośliny ulegają zaparzeniu. Lepiej użyć w tym celu specjalnego włókna. Przycinamy też o 2/3 długości gałązki róż oraz byliny na rabatach.

Odpowiednie przechowywanie sprzętów ogrodowych i mebli

Większość właścicieli ogrodów posiada również sporo ogrodowych sprzętów. Grille, stoły, krzesła, baseny… Są to także profesjonalne sprzęty ogrodowe jak np. dmuchawy do liści, które zakupić można w profesjonalnych sklepach ogrodniczych jak np. sklep Krysiak. Są to sprzęty stosunkowo kosztowne, dlatego należy dobrze zabezpieczyć je przed zimą. Należy przede wszystkim zabezpieczyć się w dużą ilość folii zabezpieczającej i odpowiednio wszystko owinąć, a następnie przechowywać w suchym miejscu, bez możliwości zamoczenia. Jeśli zwrócicie na to szczególną uwagę, to możecie być pewni, że wszystko przetrwa do następnego sezonu i jeszcze długo będziecie mogli cieszyć się sprawnym sprzętem.