Drewniane meble to wyjątkowo estetyczne i eleganckie uzupełnienie każdego wnętrza. Meble wykonane z naturalnego drewna zachwycają atrakcyjnością, wnosząc do wnętrz ciepło i przytulność. Czasem jednak, pod wpływem intensywnego użytkowania, na powierzchni drewnianych mebli pojawiają się nieestetyczne rysy. Jak usunąć takie rysy z drewnianego stolika kawowego? Podpowiadamy!

Nie ulega wątpliwości, że drewniane meble to najbardziej stylowe, estetyczne i eleganckie wyposażenie każdego wnętrza. Meble wykonane z solidnego, odpowiednio zabezpieczonego drewna, doskonale wpisują się w każde wnętrze: od pomieszczeń w stylu retro, przez klasyczne i skandynawskie, po nowoczesne, loftowe i industrialne. Sprawdzonym producentem mebli loftowych, oferującym wysokiej jakości meble z litego drewna, jest firma GEPAR.

Producenci mebli drewnianych oferują wysokiej jakości, nowoczesne meble do salonu, między innymi: stoły, krzesła, hokery barowe i drewniane stoliki kawowe. Pomimo nawet najlepszego zabezpieczenia, intensywne użytkowanie mebli z litego drewna, może sprawić, że na ich powierzchni pojawią się nieestetyczne rysy. Jak usunąć rysy powstałe na drewnianej powierzchni stolika kawowego?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego? Mianowicie – od metody zabezpieczenia powierzchni na etapie produkcji. Zabezpieczenie drewnianych powierzchni podczas produkcji mebli, jest wysoce istotną kwestią. Do zabezpieczenia mebli z litego drewna, stosuje się zwykle olejowoski lub lakiery.

Jak pozbyć się rys ze stolika kawowego olejowanego?

Niewątpliwą zaletą mebli zabezpieczanych olejowoskami, jest możliwość częściowej renowacji uszkodzonego fragmentu blatu. W przypadku stolika, którego powierzchnia była pokryta olejowoskiem, w celu usunięcia rys wystarczy dokładnie oczyścić blat z zabrudzeń, przeszlifować zarysowania lub inne uszkodzenia, a następnie nałożyć na to miejsce nową warstwę wosku twardego olejnego.

Jak usuwa się zarysowania z powierzchni lakierowanych?

Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku lakierowanego stolika kawowego. Warto wiedzieć, że lakier nie wnika w głąb drewna, ale tworzy na jego powierzchni nieprzepuszczalną i trwałą powłokę, chroniącą drewno przed zabrudzeniami i wilgocią. Niestety, w przypadku powierzchni lakierowanej nie ma możliwości usunięcia ubytku w powłoce, stosując naprawę częściową. Konieczna jest renowacja całej powierzchni, co wymaga jej dokładnego cyklinowania. Ze względu na to, iż zadanie to trudne jest do wykonania w warunkach domowych, naprawę stolika lakierowanego warto zlecić fachowcom.