Obudowa dla elektroniki odgrywa oczywiście ważną funkcję w postaci ochrony znajdujących się w urządzeniu układów elektrycznych, ale bardzo ważne jest przy tym to, aby odpowiednio dopasować obudowę do własnych potrzeb. Dlatego też warto przejrzeć rynek w poszukiwaniu najbardziej optymalnego rozwiązania, które odznaczać będzie się dobrymi parametrami. Radzimy, jak wybrać odpowiednią obudowę dla elektroniki.

Na co zwrócić uwagę na początku?

Pierwszą rzeczą, nad którą warto się zastanowić w kwestii doboru odpowiedniej obudowy dla elektroniki jest to, czy zdecydujemy się na wybór standardowej odmiany czy też będziemy chcieli zlecić wykonanie konkretnego rodzaju obudowy na zamówienie. Na rynku znaleźć można co prawda wielu producentów oferujących interesujące rozwiązania, które to znajdą zastosowanie w większości sytuacji, ale czasami zdarza się, że jako klient nasze zapotrzebowanie na konkretny rodzaj obudowy nie pokrywa się ze standardową ofertą. Najczęściej dotyczy to nietypowych wymagań ochronnych, wzornictwa, niestandardowych wymiarów, a także rzadko spotykanych parametrów technicznych, które to wynikają z niszowej aplikacji obudowy dla elektroniki.

W momencie, gdy już wybierzemy odpowiedniego producenta, który jest w stanie sprostać naszym wymaganiom, bez względu czy są one standardowe czy też nie, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego to wykonana jest dana obudowa dla elektroniki. Jak udało nam się ustalić za pomocą ekspertów z firmy Piomar zajmującej się świadczeniem usług związanych z właśnie obudowami dla elektroniki, do wyboru mamy takie materiały, jak aluminium, stal, poliwęglan, polistyren oraz ABS. Dwa pierwsze rodzaje materiałów są zalecane tym osobom, które przede wszystkim potrzebują postawić na bardzo wytrzymałe obudowy. Pozostałe rodzaje materiałów to z kolei tworzywa sztuczne, które to odznaczają się przede wszystkim niższą ceną oraz mniejszą wagą. Co więcej, tworzywa sztuczne pozwalają na więcej wariacji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę po doborze odpowiedniego materiału jest oczywiście stopień bezpieczeństwa oraz ochrony, jakie oferuje nam konkretna obudowa dla elektroniki. Jako, że klienci często sięgają po aplikacje elektroniczne, które to wymagają szczególnie bezpiecznych warunków pracy ze względu na wieloletnie funkcjonowanie w agresywnym środowisku, bardzo ważne w przypadku doboru konkretnego rodzaju obudowy jest dopasowanie jej pod kątem odpowiedniej odporności oraz stabilności mechanicznej. Co ciekawe, wymagania związane z tego typu elementami znaleźć można nawet w normie EN60259, w której to znajdziemy między innymi system oznaczeń ochrony IP przed takimi potencjalnie groźnymi elementami, jak woda oraz kurz.

Pozostałe elementy

W kwestii doboru odpowiedniej obudowy dla elektroniki warto także zwrócić uwagę na akcesoria, które to są szczególnie przydatne ze względu na ich możliwość różnicowania wyrobów katalogowych oraz dopasowanie ich do wymagań składających się na dany zakres aplikacji. Tak więc, akcesoria mogą się przydać między innymi ze względu na ich dekoracyjne właściwości, a także inne możliwości w postaci między innymi opcji wyprowadzenia kabli, zapewnienia chłodzenia oraz opcji manipulacji obudową. Standardowo, producenci oferują wiele rozwiązań składających się na akcesoria do obudów dla elektroniki, przez co nietrudno jest trafić na coś ciekawego.

Na koniec, dobrze pomyśleć także nad możliwością modyfikacji oraz indywidualizacji konkretnego rodzaju obudowy dla elektroniki. Producenci tego typu rozwiązań oferują bowiem usługi związane z wierceniem otworów, frezowaniem, grawerowaniem, wykonywaniem płyt czołowych, cięciem elementów i nie tylko. Dzięki temu, klient nie musi na własną rękę podejmować się czynności związanych z modyfikacją, co jest oczywiście bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ciekawą opcję stanowi także personalizacja, która to pozwala na nanoszenie różnego rodzaju oznaczeń firmowych na obszarach wyświetlacza oraz na polach kontaktowych.