Kiedy wokół panuje skwar i duchota, wentylator sufitowy okazuje się inwestycją godną niemal każdej ceny. Sprawdź, jak wybrać wiatrak sufitowy, aby spełniał nasze potrzeby i dobrze nam służył. Na jakie jego cechy zwracać uwagę? Jak dopasować wielkość wentylatora do pomieszczenia? Wybrać Przeczytaj i dobrze zaplanuj sobie zakupy.

Na co zwracać uwagę, wybierając wentylator sufitowy?

Wentylator sufitowy nie tylko obniży temperaturę w pomieszczeniu, ale również wprawi w ruch powietrze, co zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Sprawdza się również zimą, kiedy chłodne powietrze kierowane jest w stronę sufitu, wyrównując w powietrzu temperaturę.

Taki wiatrak kupimy w każdym sklepie ze sprzętem AGD, warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Kierując się wyłącznie ceną, możemy kupić taki, który bardzo szybko okaże się niewystarczający, lub przepłacić za polecany wentylator sufitowy z pilotem i lampą, posiadający wiele niepotrzebnych nam cech. Aby uniknąć takiej sytuacji, zwracaj uwagę na:

Rodzaj tworzywa

Będziemy mieli do wyboru wentylatory sufitowe wykonane z drewna oraz z tworzywa sztucznego. Te pierwsze są zdecydowanie droższe, a ponadto wymagają dodatkowej pielęgnacji. Wybór wiatraka wykonanego z tworzywa sztucznego wcale nie musi oznaczać rezygnacji z dobrego stylu. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo dobrze wyglądających wiatraków plastikowych.

Moc

Aby naprawdę spełniał swoją funkcję, wiatrak sufitowy powinien mieć moc około 20W.

Obroty silnika

To jedna z najważniejszych specyfikacji wentylatora. Liczba obrotów silnika na minutę wpływa na prędkość, z jaką mogą obracać się jego skrzydła. Jeśli chcemy, aby przynosił ulgę podczas letnich upałów, powinno być to 200-250 obrotów. Ważną cechą jest również możliwość regulacji prędkości obrotów.

Głośność pracy

Wentylator sufitowy cichy będzie priorytetem dla większości osób decydujących na taki zakup, szczególnie jeśli przeznaczony będzie do sypialni. Zawsze sprawdźmy jaki hałas generuje dany wiatrak, optymalny będzie ten utrzymujący się w granicach 40-45 dB.

Możliwość wymiany części

Nie w każdym urządzeniu znajdziemy taką możliwość. Warto zwrócić na nią uwagę, jako że w przypadku jej nieistnienia możemy ponieść poważne koszty, kiedy będziemy zmuszeni, aby wymienić cały wentylator, zamiast jednej tylko uszkodzonej łopatki.

Dodatkowe funkcje

Oczywiście nie są one konieczne, ale mogą nam się przydać takie dodatki jak:

  • czujnik wilgotności,
  • czujnik dymu i pary,
  • oświetlenie.

System obsługi

Dawny sposób uruchamiania wentylatora za pomocą sznureczka jest już praktycznie niespotykany. Dzisiaj najczęściej spotkamy takie, włączane za pomocą przycisku takiego samego jak ten od światła. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest naścienny panel sterowania lub pilot, dający więcej możliwości.

Jak dobrać wentylator sufitowy do wielkości pomieszczenia?

Dobór wielkości wentylatora zależny będzie od wielkości pomieszczenia. Ta kwestia jest bardzo istotna dla skutecznego rozmieszczenia powietrza w pokoju. W bardzo dużych pomieszczeniach, aby zmniejszyć hałas, można zamontować kilka małych wiatraków zamiast jednego dużego.

Zależność tych wielkości powinna być taka:

  • przestrzeń ok. 9 mkw. –  wentylator o rozpiętości łopat ok. 80 cm.
  • przestrzeń ok. 15 mkw. – wentylator o rozpiętości łopat co najmniej 100 cm.
  • przestrzeń ok. 40 mkw. – wentylator o rozpiętości łopat 130-150 cm.
  • przestrzeń ponad 50 mkw. – wentylator  przemysłowy o rozpiętości łopat ponad 150 cm.