W trakcie budowy domu każdy zastanawia się nad potrzebnymi instalacjami. Czy montaż instalacji odgromowej naprawdę jest potrzebny? Okazuje się, że tak. Chociaż prawo budowlane nie wymaga od budynków mieszkalnych o wysokości poniżej 15 m instalacji odgromowej, warto w nią zainwestować. Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna jest co prawda niewielkie, ale warto zabezpieczyć się przez nieszczęśliwymi wypadkami. Zadbaj więc o swoje oraz najbliższych bezpieczeństwo i zamontuj instalację piorunochronną!

Elementy instalacji odgromowej

Wykonanie instalacji odgromowej jest czasochłonnym zajęciem, do którego trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca i profesjonalnego montażu instalacji odgromowej na dachu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko będzie prawidłowo działać. Kontrolę sprawności systemu odgromowego należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w ciągu roku.

Instalacja piorunochronna składa się z następujących części:

  1. Zwodów.

Zwody pionowe i poziome to specjalne linki wykonane z miedzi lub stali ocynkowanej lub nierdzewnej, które układa się na najwyższych częściach dachu tj. kalenicach lub kominie. Zwody odpowiadają za bezpośrednie odbieranie prądu wysyłanego przez pioruny.

     2. Przewodów.

Wchodzące w skład instalacji odgromowej przewody dzielą się na:

  • Odprowadzające: do ich zadań należy łączenie zwodów z uziemiającymi przewodami. Są układane na zewnętrznej części obiektu. Montuje się je w odległości od okien i drzwi, przy zachowaniu ok. 20 cm odstępu pomiędzy nimi.

  • Uziemiające: odpowiadają za dojście przewodów odprowadzających do uziomów. Najczęściej montuje się je płasko, najbliżej uziomu. Dzięki pobierczemu zaciskowi znajdującemu się w ochronnej puszce zabezpieczający przewód może się połączyć z uziemiającym przewodem.

    3. Uziomów: mogą być wytwarzane na różne sposoby. Do ich wytworzenia stosuje się zbrojenie fundamentów obiektu. Połączone ze stalową taśmą tworzą naturalne uziomy. Sztuczne uziomy wykonuje się poprzez instalację wokół budowli zamkniętego uziomu. Tzw. uziom otokowy sporządza się z ocynkowanej taśmy ze stali, którą należy zakopać na głębokość ok. 80 cm. Oprócz tego występują jeszcze uziomy pionowe. Stanowią stalowe pręty, które wbija się w podłoże.

Jak działa instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa działa w prosty sposób. Dzięki zwodom stanowiącym najwyższą część instalacji przejmowane są prądy podczas działania uderzenia pioruna. Zwody posiadają pewne elementy przywołujące pioruny, odciągające prądy od reszty budynku, na którym zostały zamontowane. Następnie przechwycony prąd przechodzi ze zwodów do przewodów odprowadzających. W kolejnym etapie przedostaje się do uziomów. Ich zadaniem jest rozbijanie energii uzyskanej z błyskawicy.

Instalację odgromową warto połączyć z ubezpieczeniem domu. W razie nieszczęśliwego zdarzenia będziemy mieć zapewnioną finansową rekompensatę.