Z racji tego, że ptaki tracą swoje miejsca lęgowe przez działalność człowieka, starają się jak najlepiej przystosować do życia w dużych miastach. Niestety ich ofiarą bardzo często padają kominy, w których ptaki chętnie wiją gniazda. W dodatku przez to, że stale przesiadują na dachach, znaczą ich powierzchnię odchodami, co nie wygląda estetycznie. Czy da się jakoś zabezpieczyć komin przed ptactwem i innymi nieproszonymi gośćmi?

Dlaczego ptaki lokują swoje gniazda w kominach?

Kłopot z ptakami wijącymi gniazda w kominach mają zwykle mieszkańcy domów jednorodzinnych, bloków i budynków przemysłowych znajdujących się na terenie miast. Szczególną tendencję do zajmowania kominów wykazują kawki. Preferują one stanowiska lęgowe zlokalizowane wysoko nad ziemią, dlatego też kominy wydają im się znakomitym miejscem na odchowanie potomstwa. Wysoka zabudowa chroni pisklęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami. Niestety ptasie gniazdo w kominie stanowi poważne zagrożenia zarówno dla samych zwierząt, jak i osób, które zamieszkują budynek. Dlaczego? Jak wyjaśnia specjalista z firmy Kominiarze – każdy przypadkowy obiekt zlokalizowany w przewodzie kominowym blokuje swobodny przepływ spalin. Komin traci prawidłową drożność, co może skutkować cofaniem się toksycznego dymu do pomieszczeń.

Jak usunąć ptasie gniazdo z komina?

Nie wolno niszczyć ptasich gniazd ani usuwać ich na własną rękę. To zadanie dla kominiarza. Specjalista dołoży wszelkich starań, by usunąć przeszkodę, nie narażając przy tym ptaków na niebezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli mowa o gatunkach znajdujących się pod ochroną, do których zaliczają się kawki. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko gniazda ptaków blokują przepływ spalin. Nierzadko zdarza się, że w kominach gniazdują osy lub roje much, które poprzez kratki wentylacyjne dostają się do wnętrza budynku i zatruwają życie mieszkańcom.

Jak zabezpieczyć komin przed niechcianymi gośćmi?

Kominiarze dysponują specjalnymi siatkami, które montuje się w świetle wylotu spalin. Stanowią one skuteczne zabezpieczenie komina przed ptactwem i insektami. Trzeba jednak podkreślić, by tego typu zabezpieczeń nie montować samodzielnie. Siatka musi być bowiem odpowiednio dobrana do budowy i specyfiki komina. W przeciwnym razie zabezpieczenie może spowodować kłopoty z ciągiem. Przed założeniem siatki należy upewnić się, że w kominie nie znajduje się żaden ptak. Warto też zrekompensować zwierzętom utratę miejsca lęgowego poprzez udostępnienie im budek lęgowych np. na elewacji budynku.