Światło w domu to podstawa. Jest nam niezbędne do zdrowego i wydajnego funkcjonowania. Najkorzystniejsze jest dla nas światło dzienne, dostarczane przez słońce. Zwykle mamy jednak do niego ograniczony dostęp. Warto więc poświecić trochę czasu na mądre zaplanowanie oświetlenia sztucznego. Na co zwrócić przy tym uwagę? Sprawdziliśmy.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne ma na celu zapewnienie nam rozwidnienia całego wnętrza, dlatego często bywa nazywane oświetleniem rozproszonym. Z tego też powodu powinno się je w miarę możliwości usytuować na środku sufitu. Jeśli pomieszczenie jest duże, warto rozważyć dwa umieszczone równolegle do siebie żyrandole.

Przy zakupie odpowiednich lamp trzeba zwrócić uwagę na ich ruchomość oraz możliwości. Czy mają opcję zmiany kierunku oświetlenia? Czy będzie można ustawiać jego natężenie? Nie bez znaczenia jest też wybór żarówek. Wolimy światło zimne czy ciepłe? Elektrykowi zaś powinniśmy dokładnie przedstawić nasze oczekiwania względem światła w domu. Ważna jest m.in. liczba przełączników i to, jak one będą się dzieliły.

Oświetlenie punktowe

Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest dzisiaj oświetlenie punktowe. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia czy salon. Najczęściej instaluje się je w miejscach, w których pracujemy lub spędzamy dużo czasu.

Rewelacyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy lub lamp nad głównym stołem w mieszkaniu, przy biurku, nad lustrem w łazience, nad blatem kuchennym oraz w okolicy szafki nocnej, zwłaszcza jeśli mamy w zwyczaju przeczytać kilka rozdziałów książki przed snem. Dobrym pomysłem będzie też oświetlenie podłogowe w korytarzu.

Pamiętajmy, że upragniony efekt można uzyskać nie tylko dzięki lampom wolnostojącym, ale i z pomocą lampek odpowiednio zabudowanych w suficie podwieszanym lub klasycznych żyrandoli.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne ma na celu podkreślenie klimatu wnętrz. Może nam ono posłużyć do wyeksponowania jakichś przedmiotów. Powszechnie znane są np. lampy w formie listwy, które instaluje się w muzeach nad cennymi obrazami.

Przedstawiciel firmy Lunique, której specjalnością są lampy z kryształu, zaznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć oświetlenie dekoracyjne z np. ogólnym. To możliwe, ponieważ w dzisiejszych czasach same kinkiety czy żyrandole pełnią często funkcję dekoracyjną. Warto więc dobrze rozważyć wybór odpowiedniej, pasującej do naszego wnętrza lampy.

Oczywiście najłatwiej rozmieszczenie oświetlenia zaplanować na etapie remontu generalnego lub urządzania mieszkania, ale kilka praktycznych zmian będzie można dokonać również nieco później. O dobre światło zawsze bowiem powinno się walczyć.