Zielony skalniak na skarpie prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Zakładanie skalniaka wcale nie musi być skomplikowane. Wymaga jednak sporo czasu, zorganizowania i pracy fizycznej. Przy jego planowaniu przyda się nie tylko wiedza o roślinach i ich potrzebach, ale także zmysł estetyczny oraz znajomość przeznaczenia poszczególnych kamieni. Jakie rośliny wybrać i jak zaprojektować skalny ogród?

Jak zaprojektować skalniak?

Projektowanie ogrodu wiąże się nie tylko ze znajomością wymagań roślin, ale także architekturą krajobrazu i umiejętnością planowania. Istnieje wiele pomysłów na skalniaki przed domem, które warto wziąć pod uwagę. Skalny ogród można urozmaicić poprzez spływającą po głazach kaskadę wody lub połączyć z malowniczym oczkiem wodnym. 

Różne są też sposoby umocnienia konstrukcji poprzez np. murki stworzone z granitowych łupków. Wykorzystać można także drewniane bale zapewniające skarpie stabilność. Będą harmonizować z całością i wtopią się w otoczenie. Kamienie i głazy wzmocnią natomiast stok. Pomiędzy nimi można posadzić rośliny, które zapewnią pożądany, naturalnie nieregularny kształt.

W zależności od wielkości zagospodarowanego terenu skalniak na skarpie może mieć większe lub mniejsze rozmiary. Małe ogrody skalne wymagają przy tym dokładnej selekcji roślin i ułożenia konstrukcji tak, by jej nie przeciążyć. Przy projektowaniu warto zmierzyć działkę, naszkicować planowaną budowlę z podłoża i kamieni oraz nakreślić rozmieszczenie roślin. Warto jak najwcześniej wybrać ich poszczególne odmiany. Pomóc w doborze może projektant ogrodu lub inny specjalista. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy będą się ze sobą kolorystycznie komponować.

Jakie rośliny wybrać na skalniak?

Na zagospodarowanie zielonego terenu wpływa jego uformowanie. Zróżnicowana rzeźba składająca się z wielu pochyłości wcale nie musi być wadą. Liczne pochyłości sprawiają, że konstrukcja prezentuje się ciekawie, a zasadzone w nim rośliny są lepiej wyeksponowane. W takim przypadku wystarczy umocnić je murkami, które zapewnią dodatkową ochronę przed hałasem, wiatrem oraz zakryją wnętrze działki.

Przygotowanie ziemi to podstawa wszelkich prac ogrodniczych. Ważne jest zapewnienie wysokiej jakości gleby. Urodzajna ziemia musi mieć minimum 20 cm grubości. Podobnie jest ze skarpą, którą trzeba jeszcze właściwie ukształtować. Stoki powinny być zabezpieczone. Inaczej wilgotne podłoże może się osuwać. 

Kwiaty na skalniak dobiera się w zależności od miejsca i oświetlenia. Uniwersalnymi roślinami są odmiany okrywowe. Cechują się długimi, wijącymi się pędami. Do gatunku tego należą jałowce, irga (pozioma), powojnik Praecox oraz śnieguliczka Hanckock. Dobrym wyborem są również pnące lub okrywowe róże, które najlepiej posadzić na szczycie stromego wzgórka. 

Skalniaki ogrodowe mogą także ozdobić wielobarwne byliny (np.  fioletowy żagwin, floks szydlasty lub rogownica z rodziny goździkowatych). Całość dopełnią krzewy takie jak berberysy czy amorfa drzewiasta. Bluszcz, dzwonki (karpackie i dalmatyńskie), konwalia, kocimiętka, runiaka czy przetacznik (rozesłany i siwy) będą stanowić świetne dopełnienie.

Sporządzony ogrodowy skalniak wymaga stałej pielęgnacji. Należy go regularnie podlewać, pielić oraz nawozić ziemię, a w okresie zimowym odpowiednio zabezpieczyć np. agrowłókniną lub szklanym daszkiem. W przypadku wypłukania ziemi wokół roślin lub jej osadzenia, powinno się jej dosypać. Chore lub zbyt rozrośnięte rośliny trzeba przycinać i od czasu do czasu odmładzać.