Rodzaj pościeli ma ogromny wpływ na jakość snu oraz zdrowie. Nie da się ukryć, że pościelami z wysokiej jakości tkanin śpi się o wiele przyjemniej, a naturalne włókna ograniczają intensywne namnażanie się chorobotwórczych mikroorganizmów. Jakie pościele do sypialni wybierać, aby były nie tylko piękne, lecz również odporne na wielokrotne pranie w wysokich temperaturach i bezpieczne dla zdrowia?

Na co zwracać uwagę?

Podczas wybierania pościeli, często kierujemy się wyłącznie jej wyglądem. Szczególnie w trakcie zakupów online, kiedy nie możemy dotknąć pościeli ocenić jej jakości samodzielnie. Mało kto szuka szczegółowych informacji na temat składu tkaniny i jej tekstury. Oczywiście niektórzy zwracają uwagę na takie szczegóły, ale często to właśnie wygląd jest tym kluczowym czynnikiem, który skłania do zakupu.

Najważniejsze cechy dobrej pościeli to:

  • Tkanina – nie tylko jej rodzaj, ale również grubość. Naturalne, grube tkaniny są przyjemne w dotyku, bezpieczne dla organizmu i wytrzymałe.
  • Wykonanie – pościel powinna być wyprodukowana starannie, bez wychodzących nici i postrzępionych brzegów. Wykonanie ma duży wpływ na wytrzymałość pościeli.
  • Wzornictwo – oczywiście wygląd też jest ważny, lecz wzory i kolory wybieraj zawsze spośród pościeli wysokiej jakości, które mogą służyć wiele lat i cały czas dobrze wyglądać. Tkaniny gorszej jakości szybko się spierają i wzór już po kilku praniach nie wygląda zbyt dobrze.

Jaki materiał wybrać?

Unikać musisz przede wszystkim tkanin syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza i przyczyniają się do nadmiernej potliwości. Wilgotne środowisko to idealne miejsce dla chorobotwórczych drobnoustrojów, na przykład bakterii i grzybów. Co więcej, syntetyczne materiały często trzeba prać w zimnej wodzie, dlatego mikroorganizmy nie zostaną skutecznie wyeliminowane podczas prania. Wśród najlepszych tkanin można wymienić:

  • korę,
  • bawełnę,
  • satynę,
  • flanelę,
  • frotte.

Pamiętaj, że rodzaj tkaniny może różnić się w zależności od producenta. Nawet pościele wyprodukowane ze 100% bawełny mogą się nie sprawdzić, jeśli materiał będzie zbyt cienki. Zawsze wybieraj producentów, którzy na pierwszym miejscu stawiają jakość swoich produktów i zadowolenie klienta, na przykład firmę Doratex, która specjalizuje się w produkcji pościeli, ręczników, narzut oraz obrusów i ścierek. Pamiętaj, że wysokiej jakości pościel z przyjemnego i wytrzymałego materiału to inwestycja na lata. Nawet jeśli zaoszczędzisz kilka złotych na pościeli gorszej jakości, po kilku praniach będzie nadawała się do wyrzucenia.