Wiele osób marzy o przestronnej, estetycznej łazience, która pomieści wszystkie sprzęty i akcesoria wybrane przez domowników. Niestety realia rynkowe znacznie odbiegają od naszych oczekiwań. Większość z nas dysponuje niewielką łazienką, do której czasem trudno wcisnąć nawet wannę. Czy zwolennicy długich kąpieli z bąbelkami muszą rezygnować ze swoich upodobań? Niekoniecznie! Przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom.

Jaki rozmiar wanny sprawdzi się w małej łazience?

Standardowe wanny mają kształt prostokąta o długości ok. 140 cm i szerokości ok. 70 cm. Taki zbiornik jest w stanie zapewnić domownikom wygodną kąpiel, ale przy okazji zajmuje połowę małej łazienki. W przypadku, gdy mamy do czynienia z naprawdę niewielką przestrzenią, każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Mając to na uwadze, producenci ceramiki łazienkowej zaczęli wprowadzać na rynek mniejsze wanny o bardziej zróżnicowanych kształtach. Jak przekonuje specjalista z salonu łazienek Bokaro – w wannie krótszej o 20-40 cm również można wziąć odprężającą kąpiel, a dzięki jej mniejszym gabarytom będziemy mogli swobodniej poruszać się po łazience. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż wanny asymetrycznej, narożnej. Zaokrąglone brzegi oszczędzają miejsce, a specjalne wyprofilowania mogą służyć jako podręczna półka na kosmetyki.

Wanna wolnostojąca do małej łazienki – czy to dobry pomysł?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wanny wolnostojące. Wyróżnia je elegancki design i łatwy montaż, niewymagający zastosowania tradycyjnej zabudowy. Takie wanny świetnie prezentują się w pokojach kąpielowych, ale czy można postawić je w małej łazience? Owszem, trzeba tylko zadbać o to, by kupić model przyścienny dopasowany gabarytowo do wymiarów pomieszczenia. Wielkość wanny nie powinna przytłoczyć pozostałych elementów wyposażenia łazienki, gdyż zaburzy to harmonijność aranżacji. Warto również zwrócić uwagę na połączenie wanny wolnostojącej z funkcją prysznica. Kabina walk in, w której rolę brodzika pełni wanna, to idealny wybór dla osób, które kochają kąpiele, ale nie zawsze mają na nie czas.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę z wanną?

Każde pomieszczenie można optycznie powiększyć przy pomocy punktowego oświetlenia i luster. Mała łazienka nie jest tu wyjątkiem. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjną zabudowę wanny, umieśćmy pod nią taśmy LED-owe, które rozświetlą wnętrze i je urozmaicą. Montaż dodatkowych luster nad wanną wizualnie powiększy łazienkę i sprawi, że będzie się ona prezentować ciekawiej. Sposób wykończenia ścian i podłogi również ma wpływ na optykę pomieszczenia. Postawmy na jasne płytki ceramiczne, najlepiej takie z lekkim połyskiem.