Choć najważniejszą dekorację każdego ogrodu stanowi roślinność, to również elementy małej architektury mogą wzbogacić taką przestrzeń, jeśli chodzi o walory estetyczne. Mowa o wszelkich figurach czy też fontannach. Rozmieszczone z pomysłem będą niebanalną ozdobą, która z pewnością przyciągnie wzrok gości. Do wyboru jest wiele modeli pod kątem formy, ale również tematyki, współgrającej ze stylem, w jakim ma zostać urządzony ogród.

Jaki materiał wybrać?

Decydując się na zakup figur ogrodowych, musimy pod uwagę wziąć to, z czego zostały wykonane. Będzie to bowiem mieć wpływ na ich wygląd po latach, a także sposób konserwacji i utrzymania ich w dobrym stanie. Jednymi z bardziej popularnych są ozdoby wykonane z betonu, te bowiem są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz nie wymagają chowania ich na zimę. Łatwo też je oczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Niemniej jednak porośnięte mchem nabierają wyjątkowego uroku. Drugim częstym wyborem są figurki z tworzyw sztucznych, najczęściej żywicy epoksydowej. Cechują się przede wszystkim lekkością oraz nierzadko humorystycznym charakterem. Tutaj warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, aby nie osiągnąć efektu tandetnych dekoracji. Ciekawe figury pod tym względem oferuje między innymi Centrum Ogrodnicze Maja.

W wielu ogrodach można też spotkać eleganckie rzeźby gipsowe. Choć prezentują się naprawdę oryginalnie, to wymagają jednak dużo uwagi pod kątem pielęgnacji. Zdecydowanie nie powinny być pozostawiane na zewnątrz podczas mrozów. Wnikająca do szczelin woda może bowiem doprowadzić do pęknięć, a nawet rozsadzenia powierzchni. Ze względu na ich rozmiar oraz ciężar, nie zawsze mamy możliwość ich przeniesienia do zamkniętego pomieszczenia. W takim przypadku warto wykorzystać do ich okrycia włókninę.

Gdzie umieścić figury?

Przede wszystkim wybór konkretnych dekoracji powinien zostać podyktowany wielkością ogrodu. Pojedyncze, małe elementy zagubią się na tle dużej przestrzeni, z kolei okazała, monumentalna ozdoba będzie wyglądać groteskowo na małej działce. Jeśli dysponujemy oczkiem wodnym, warto pomyśleć nad zdobioną, betonową fontanną lub figurami postaci siedzących nad brzegiem wody. Ciekawym pomysłem jest również postawienie zwierzęcych figur wśród klombów lub na skalniakach.

Pod uwagę warto wziąć również stylistykę naszego ogrodu. Chcąc urządzić go jako miejsce tajemnicze i magiczne, sięgnijmy na przykład po wyjątkowe figury duszków, elfów, gnomów, a nawet miniaturowych smoków. Usadowione w pędach bluszczu czy też pod drzewami nadadzą przestrzeni iście bajkowego klimatu. Dla miłośników rustykalnych i nawiązujących do tradycyjnych wsi aranżacji odpowiednie mogą okazać się zaś dekoracje w postaci tradycyjnych krasnali, skrzatów czy grzybów. Warto jednak wybierać je wszystkie z rozwagą i stosować zasadę „mniej znaczy więcej”. Również w dekorowaniu ogrodu można łatwo przedobrzyć, dlatego trzy czy cztery kolorowe figury w zupełności wystarczą.