Wybór okien do domu jest jedną z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć podczas budowy, czy modernizacji budynków. Od tego, na jakie okna się zdecydujemy, zależeć będzie nie tylko wygląd budynku, ale również charakter wnętrz. Zatem na jakie okna się zdecydować, aby nie żałować decyzji za kilka lat? Spośród jakich rodzajów stolarki okiennej możemy wybierać?

Jak kupić dobre okna?

Kupno okien nie powinno sprawiać nikomu kłopotu. Jeśli znamy wymiary otworów okiennych, to możemy zacząć szukać przeszkleń wśród gotowych produktów, bądź skorzystać z usług zakupu stolarki okiennej na wymiar. Bez względu na to, gdzie kupujemy okna, zawsze muszą być one oznaczone znakiem budowlanym B lub znakiem CE oraz mieć obowiązkowo dołączony opis, czyli tzw. kartę wyrobu. W dokumencie tym powinny być wymienione wszystkie parametry okien, takie jak wodoszczelność, obciążenie wiatrem czy przepuszczalność powietrza. Jeśli nie czujemy się do końca dobrze w tym temacie, to warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które na pewno pomogą w wyborze odpowiednich produktów. Bedax Plus z Łodzi ma w swojej ofercie szeroki wybór okien i dysponuje wiedzą i doświadczeniem swoich  pracowników, którzy zawsze służą pomocą w wyborze idealnego produktu dla każdego z klientów.

Drewniane, plastikowe, czy aluminiowe jakie okna wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje okien. W budynkach mieszkalnych wykorzystuje się w dużej mierze okna plastikowe oraz drewniane. Rzadziej zaś stosuje się profile aluminiowe. To, jakie okna wybrać, zależy od naszych możliwości finansowych i tego, jakie cechy okien są dla nas najważniejsze.

Okna drewniane będą idealnym wyborem dla miłośników naturalnego wykończenia. Jest to nic innego jak klasyka i piękno w pełnej odsłonie. Okna te klejone są warstwowo i pokrywane specjalnymi farbami. Taki sposób wykonania zapewnia wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych. Okna z drewna co prawda się drogie w utrzymaniu, ale za to charakteryzują się długą żywotnością.

Profile z PVC są najczęstszym wyborem wśród kupujących. Wielu z nich zachęca niska cena tego rodzaju okien oraz możliwość zamontowania ich w różnych rodzajach pomieszczeń, nawet tych o podwyższonej wilgotności – w kuchniach, łazienkach czy pralniach. Ze względu na popularność i bogaty wybór wzorów okna te dostępne są w wielu kształtach i różnych kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do rozmaitych otworów okiennych. Okna te nie wymagają konserwacji, ale gdy ulegną zarysowaniu, to nie da się ich już naprawić.

Profile aluminiowe zaś są bardzo sztywne i stabilne, dzięki tym cechom wykorzystywane są na duże przeszklenia, również te narożne. Sprawdzają się w nowoczesnym, loftowym budownictwie. Tego rodzaju ramy są odporne na warunki zewnętrzne i nie wymagają konserwacji. Wybierając ten rodzaj stolarki, trzeba mieć jednak na uwadze, że aluminium ma słabsze właściwości izolacyjne niż drewno czy plastik, co w praktyce oznacza, że będziemy tracić więcej ciepła z pomieszczeń.

Ciepły montaż okien

Montaż ten, zwany też warstwowym, powoli wypiera z rynku montaż tradycyjny, który wykonywany jest jedynie przy użyciu piany montażowej. Ciepły montaż okien powinno stosować się podczas montowania okien energooszczędnych. Dla utrzymania przez okno deklarowanych przez producenta parametrów termoizolacyjnych kluczowe jest odpowiednie uszczelnienie okna w miejscu połączenia z murem. Montaż ten zapewnia kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej, co zabezpiecza przed zawilgoceniem, utratą energii, a nawet zagrzybieniem glifów i ścian. Prawidłowo wykonany ciepły montaż zawsze opiera się na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej.