Podczas budowy domu czy też generalnego remontu mieszkania wiele osób zastanawia się, jakie rozwiązanie w zakresie stolarki okiennej wybrać. Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, które z nich są lepsze. Warto jednak prześledzić zalety obu tych wariantów i na ich podstawie podjąć ostateczną decyzję o zakupie. Co cechuje ona plastikowe i drewniane?

Okna drewniane

W niektórych domach cały czas spotkać możemy się ze starymi oknami drewnianymi, które montowane były w budynkach na potęgę jeszcze kilkanaście lat temu. Z racji tego, że były one wykonane raczej z kiepskiej jakości materiałów, dość szybko wypaczały się i traciły swoją szczelność. Wielu użytkowników zniechęciło się wówczas do takiego rozwiązania. Nowoczesne okna drewniane w niczym nie przypominają jednak swoich odpowiedników sprzed dekad. Dziś uchodzą one za produkt prestiżowy, a posiadanie okien z drewna to luksus. W czym tkwi tajemnica?

Drewno jest materiałem naturalnym i z tego też wynika większość jego zalet. Okna najczęściej tworzy się z drewna sosnowego, które jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Do produkcji stolarki otworowej z wyżej półki używa się jednak drewna dębowego, jodłowego lub świerkowego, które wyróżniają się większą trwałością. Wytrzymałość jest bowiem najważniejszym atutem okien drewnianych. Przy systematycznej konserwacji mogą one służyć domownikom nawet kilkadziesiąt lat.

Nowatorska konstrukcja okien z drewna sprawia, że dobrze znoszą one naprężenia i wahania temperatury. Wyróżniają się też dużą szczelnością i niezwykle estetycznym wyglądem, który również uważany jest za największy walor stolarki okiennej tego rodzaju. Okna drewniane nadają się do dużych przeszkleń i łatwo uzbroić je w funkcje antywłamaniowe.

Okna plastikowe

Jak informuje specjalista z firmy Stolar – największą zaletą okien plastikowych jest ich atrakcyjna cena. Podczas gdy na zakup okien drewnianych mogą pozwolić sobie jedynie ludzie majętni, okna z PCV są dostępne dla każdego. Występują one w uniwersalnych rozmiarach, dzięki czemu czas realizacji zamówienia nie jest długi. Przez zastosowanie do produkcji tworzyw sztucznych, okna plastikowe wyróżniają się dużą lekkością. W przeciwieństwie do okien drewnianych nie wymagają też specjalistycznej konserwacji.

Choć okna plastikowe występują głównie w kolorze białym, można zmienić ich wygląd przy pomocy różnorodnych oklein, w tym także drewnopodobnych. Stolarkę PCV łatwo utrzymać w czystości. Do mycia okiennych ram wystarczy tylko ciepła woda z niewielką ilością wybranego detergentu i gąbka. Warto dodać też, że okna plastikowe można wykonać w dowolnym kształcie. Podobnie jak ich drewniane odpowiedniki, okna PCV cechują się dużą szczelnością i niskim współczynnikiem przenikania ciepła.