Dobór rodzaju krzewów żywopłotu jest w głównej mierze uzależniony od funkcji jaką ma spełniać oraz od wielkości terenu jaki będzie obsadzany. Do zakładania żywopłotów można wybrać krzewy liściaste lub iglaste. W przypadku bardzo małej ilości miejsca w ogrodzie warto zastanowić się nad zastosowaniem trejaży z pnączami ozdobnymi. Ponieważ jest to projekt na długie lata warto się do niego dobrze przygotować.

Żywopłot z krzewów iglastych

Najpopularniejszą rośliną na żywopłot jest tuja. W odmianie szmaragd charakteryzuje się piękną zieloną barwą. Głęboki kolor utrzymuje się przez cały rok. Przycinana z góry rokrocznie pięknie się krzewi i rośnie szeroko. Idealnie sprawdzi się jako całoroczna zasłona, gęsta i bardzo efektowna. Inną równie popularną odmianą tui na szybkorosnące żywopłoty jest tuja brabant. Wymaga ona przycinania zarówno z góry jak i po bokach. Zaniedbanie cięcia powoduje wzmożoną produkcję nasion, które są mało efektowe i wymagają usunięcia. Polecana jest do dużych ogrodów dla niecierpliwych ogrodników, którzy bardzo szybko chcą uzyskać piękny gęsty żywopłot. Kolejnym pięknym krzewem sadzonym w formie żywopłotu jest cyprys columnaris. Jego gałązki poruszane przez letni wiatr powodują uwalnianie olejków eterycznych o pięknym zapachu pomarańczy. Ma kolor zielony z pięknym srebrnym odcieniem. Jest to roślina bardzo gęsta, rozłożystość gałęzi sięga blisko metra. Jest mało wymagający jeżeli chodzi o podłoże. Zadawala się zarówno glebą bogatą w próchnicę jak i słabą glebą piaszczystą. Odczyn pH gleby powinien być kwaśny lub obojętny na poziomie poniżej 6. Krzewy do ogrodów można kupić w każdym markecie. Należy jednak zwrócić uwagę na kondycję drzewek gdyż często są słabej jakości. Lepszym rozwiązaniem jest zakup roślin w gospodarstwie szkółkarskim takim jak Topiarius, gdzie nad prawidłowym wzrostem roślin czuwają profesjonalni ogrodnicy.

Żywopłot z krzewów liściastych

Zielone ogrodzenie może być w formie naturalistycznej, nietkniętej ręką człowieka, lub formowanej poprzez odpowiednie cięcie. Spośród liściastych krzewów na żywopłoty wyróżniamy ich rodzaje liściaste zimozielone oraz półzimozielone. Pierwsza grupa zachowuje liście przez cały rok, natomiast druga zrzuca je na zimę. Wadą żywopłotu zimozielonego może być fakt, że w okresie zimowym może on zbytnio zacieniać ogród. Aby nie tracić nasłonecznienia można wybrać żywopłot liściasty formowany. Zimą zrzuca on co prawda liście ale gęsto splecione gałązki też poradzą sobie z natrętnym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Najpopularniejszym i łatwym w uprawie krzewem liściastym stosowanym w żywopłotach jest zimozielona laurowiśnia. Równie popularne są szybko rosnące ligustry czy długo utrzymujące liście na swoich pędach graby. Te ostatnie są uznawane za najszlachetniejszą odmianę krzewu na żywopłoty. Są to rośliny szybko rosnące. Jeśli chodzi o podłoże są one mało wybredne. Zadowolą się zarówno żyzną glebą ale równie dobrze będą rosły na słabszym podłożu wapiennym czy gliniasto-piaszczystym. Dobrze się czują w gruncie o zasadowym odczynie pH. Ligustry swoim ulistnieniem przypominają bukszpan. Roślina ta uwielbia cięcie, szybko się zagęszcza tworząc ekran zielonych liści. Do komponowania niższych form ogrodowych można wybrać bukszpan wiecznie zielony, którego łodygi osiągają wysokość od 50 do 60 centymetrów.